Zeytinyağı fiyatını isyan

Zeytinyağı fiyatını isyan

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat araştırmaların herkesin zeytinyağı kullanmak istediğini ortaya koyduğunu belirterek “Ama bu fiyatla kimseye zeytinyağı satamayız” dedi.

A+A-

Akhisar Ticaret Borsası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat yapılan araştırmaların herkesin zeytinyağı kullanmak istediğini ortaya koyduğunu belirterek şu noktaların altın çizdi:

. Zeytinyağının bazı market raflarında  yüksek fiyatlara satılmasının suçlusunun üretici değil.

. 14 milyon zeytin ağacıyla Türkiye’deki tüm rakiplerini geride bırakan ve zeytin ve zeytinyağı kalitesiyle en üst sırada yer alan Akhisar olarak bu konudaki çarpıklığı ortaya koymak istiyoruz.

.  Türkiye’deki neredeyse tüm sofralarda artık Akhisar zeytini tüketiliyor. Sıra zeytinyağında. Halkımızın bilinçlenmesi konusunda önemli yol aldık, medyanın gayretleri ile artık herkes zeytinyağının ne kadar sağlıklı olduğunu biliyor ancak tüketimi konusunda henüz istenilen noktaya gelemedik.

. Türkiye’de daha uygun fiyata zeytinyağı üretmek, satmak ve yemek istiyoruz. Çok değerli markalarımızın, tüketicinin alabileceği fiyatlarda zeytinyağını raflarda sergilemesini istiyoruz.

. Bu konu Akhisar’ın değil Ayvalık’ın, Aydın’ın tüm zeytin kentlerinin ortak sorumluluğudur. İşte bu yüzden de hepimiz birlik olmalıyız, bu işe çeki düzen vermeliyiz.

. Zeytinyağının çiftçiden alış fiyatının 14 veşa 15 liranın üzerinde değil. Oysa raf fiyatı 35 ile 40 lirayı geçiyor. Bize çiftçiden 14 e alınan bir yağın 20 liranın üzerinde satılmaması lazım.

. Bu böyle geldi ama böyle gitmeyecek, bu sorunlara karşı tüm üretici bölgelerin emekçileri birlikte mücadele etmelidir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.