Yeni bir kabile keşfedildi: Beringiyalılar!

Yeni bir kabile keşfedildi: Beringiyalılar!

Alaska Fairbanks Üniversitesi'nden bir grup arkeolog bir küçük kıza ait bin 500 yıllık kalıntılardan Amerikan yerlilerinin en eski gen haritasına ulaştı.

A+A-

Son buzul çağının sonunda öldüğü anlaşılan bir küçük bebeğe yapılan DNA testi sonucunda, daha önce hiç duyulmamış bir Amerikan yerlisi grubu keşfedildi. “Antik Beringiyalılar” olarak adlandırılan kabileden olduğu belirtilen ve öldüğünde altı haftalık olan küçük kız bebek, Alaska Fairbanks Üniversitesi’nden bir arkeolog ekibi tarafından bulundu.

Kopenhag Üniversitesi GeoGenetik Merkezi’nden Euronews’a konuşan Dr. J. Víctor Moreno-Mayar, Alaska Fairbanks Üniversitesi’nden arkeologların Upward Sun River denen bir bölgede son birkaç yıldır Amerikan yerlileri ile ilgili ipucu bulabilmek için kazılara ara vermediklerini söyledi. Mayar, ekibin aynı bölgede daha önce yakılmış bir insan cesedi keşfettiğini belirterek, “Bu, onların kazmaya devam etmesine sebep olan ve 2013’te yakılmamış kalıntılara ulaşmalarını sağlayan şey” dedi.

Bin 500 yıllık kalıntılardan biri tatmin etmeyen sonuçlar verse de, küçük kız çocuğunun vücudu araştırmacıların Amerikan yerlilerinin en eski gen haritasına ulaşmasını sağladı. Yerel halk tarafından, “Xach’itee’aanenh t’eede gaay (güneşin doğuşunun kızı)” olarak adlandırılan çocuk, Kuzey Amerika’nın kuzeyindeki en eski topluluk olarak biliniyor.

Bulgular, insanlığın en büyük göçlerinden birini belirginleştirerek, tek bir göç dalgasının 20 bin yıl önce Asya ile Alaska’yı birbirine bağlayan bir kara köprüsü aracılığıyla Yeni Dünya’ya ulaştığı düşüncesini destekledi.

BİR KİTABIN KATMANLARI GİBİ…

Araştırmacılar, Alaskalı bebeğin genetik ayrıntılarını diğer toplulukların genleriyle karşılaştırarak, önemli olayların kronolojisini tahmin ettiler. Moreno-Mayar, bir kişinin gen haritasını “bir kitabın katmanları” olarak nitelendirdi. Yeni rapora göre, Asyalı göçmenler Amerika’ya gitmeden önce Bering ya da Asya’da binlerce yıl tecrit ettiklerini savunuyorlar.

Bu, araştırmacıların bugünkü yerli Amerikalıların, Kanada ve Orta ile Güney Amerika’nın yerli halklarının ataları tarihinde önemli olayların zamanlamasını tahmin etmelerini sağlayan bir başarı olarak kabul edildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.