Yabancı dil bilmeyen 'doçent'ler geliyor...

Yabancı dil bilmeyen 'doçent'ler geliyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan üniversitelerin akademik yetersizliklerinden şikayet ederken öte yandan akademik kriterleri ortadan kaldıran düzenlemeler...

A+A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan üniversitelerin akademik yetersizliklerinden şikayet ederken öte yandan akademik kriterleri ortadan kaldıran düzenlemeler için talimat veriyor.
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediği,  üniversitelerde  kadrolaşmanın önünü daha da açacak, yardımcı doçentliğin kaldırılmasına ilişkin düzenleme jet hızıyla Meclis’e geldi. TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda yarın görüşülecek teklif ile yardımcı doçentlik kadrosu kaldırılırken yerine  “Doktor Öğretim Görevlisi” kadrosu oluşturuluyor.

Erdoğan’ın beş gün önce yaptığı açıklamanın ardından yardımcı doçentliğin kaldırılmasına ilişkin yasa teklifi AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş imzasıyla Meclis’e sunuldu. Teklif ile yardımcı doçentlik kadrosu kaldırılırken yerine “Doktor Öğretim Görevlisi” kadrosu oluşturuluyor. Teklifin yasalaşması durumunda şu anda yardımcı doçent kadrosunda bulunanların kazanılmış hakları hiçe sayılacak ve bu kadroda bulananlar doğrudan, “Doktor Öğretim Görevlisi” kadrosuna geçirilecek.

Teklif ile doçentliğe geçiş sistemi de değiştiriliyor. Buna göre Üniversitelerarası Kurul tarafından verilecek doçentlik yeterlik belgesine ek olarak üniversitelerin belirleyeceği “ek koşullar”ın taşınması aranacak. Bu düzenleme kabul edilirse, doçentlik için her üniversitenin ayrı kriterler belirlemesinin önü açılacak.

Dil puanı düşürülüyor

Yardımcı doçentlik kadrosuna atanmak için yabancı dil sınavından 65 puan koşulu aranırken, yerine getirilen “Doktor Öğretim Görevlisi” kadrosuna atanacaklar için “en az 55 puan” koşulu getiriliyor. Dil barajını yükseltmek konusunda üniversitelere yetki veriliyor.Teklif doçentlik için sözlü sınavı da kaldırıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.