Vücut enerjisiyle kripto para üretiyorlar

Vücut enerjisiyle kripto para üretiyorlar

Hollandalı IoHO isimli bir girişim vücut ısısından elde ettiği enerjiyi Bitcoin üretiminde kullanıyor. Elde edilen gelirin yüzde 80'i yatarak çalışanlara veriliyor.

A+A-

Robotlar ve yapay zekanın (AI) insan gücüne dayalı işgücüne ve diğer yaşam alanlarına girdiğine dair bir dizi görüş var. Avrupalı ??girişim, bu soruların sınırlarını ilginç ve benzersiz şekilde bastırıyor.

Hollanda’da bulunan ‘Institute of Human Obsolescence (IoHO)’ adlı kuruluş, 2015'ten beri insan sermayesi, biyolojik ve veri üretimi emeği konularına odaklanan birkaç araştırma ve sanat projesinde yer aldı. Hem niteliksel, hem de niceliksel yaklaşımlar sergileyen kurum, bazı özgün projelere de imza attı. Bunlar arasında insan vücudunun fazla ısısını toplayan bir giysi ile kripto para kazma gibi bir proje de var. 

IoHO’nun yaptığı bu elbiseler, termoelektrik jeneratörleri kullanarak vücut ısısını depoluyor ve daha sonra da kullanılabilir elektriğe çeviriyor. Projenin detayları şu şekilde:

  • Projede toplam 37 çalışan yer alarak, 212 saat ortaklaşa çalışma gerçekleştirildi.
  • İnsanlardan toplanan toplam enerji miktarı 127.210 miliwatt elektriğe dönüştürüldü. Bu enerji, yaklaşık 17 bin kripto para kazma işleminde kullanıldı.
  • Kazancın yüzde 80’ini çalışanlar, yüzde 20’sini ise IoHO alıyor.

IoHO’nun kurucusu Manuel Beltran projeyle ilgili şunlaru söyledi: "Sanatın soyut şeyleri açıklayabileceğine inanıyorum. Sanatı kullanarak bir şeyleri harekete geçirebiliyorsunuz. Bu proje ile soru işaretleri doğurmak, yeni kıvılcımlara neden olmak istedim."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.