Tuzla’daki kokunun sebebi kanalizasyona kaçak basılan kimyasal atık çıktı!

Tuzla’daki kokunun sebebi kanalizasyona kaçak basılan kimyasal atık çıktı!

İstanbul’un Tuzla ilçesinde İstasyon, Yayla, Evliya Çelebi ve Postane mahallelerinin sakinleri genizleri yakan yoğun gaz kokusu dün bölgede paniğe yol açtı

A+A-

Tuzla’da 20.00 sıralarında çakmak gazına benzeyen bir kokunun yayılmasının ardından çok sayıda kişi nefes almada güçlük, geniz ve ciğerde yanma şikayetiyle hastanelere başvurdu. Birçok kişi de zehirlenme kaygısıyla ilçeden uzaklaştı. İhbarların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İGDAŞ, İSKİ, AKOM ve AFAD ekipleri araştırma yapmak üzere Tuzla’ya sevk edildi. Önce İGDAŞ kokunun doğalgazdan kaynaklanmadığını açıkladı. Ardından AKOM kokuya dedektörlerde tanımlı olmayan bir gazın neden olduğunu açıkladı.

 

Kimyasalın türü açıklanmadı

İBB’nin açıklamasında da şöyle dendi:

“Söz konusu kokunun atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı tespit edilmiştir. İlk incelemelerde, insan sağlığını olumsuz etkileyen bir durum olmadığı belirlenmiştir. İSKİ, kolektör kapaklarından hava tahliyesi yolu ile kokuyu gidermeye çalışmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bütün birimleri ile ilgili kurumlarla koordinasyon içinde gerekli inceleme ve araştırmalarına devam etmekte olup, sorumlulular hakkında adli ve hukuki yollar sonuna kadar takip edilecektir.”

Belediye kimyasalın türünü açıklamadı.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi de gece saatlerinde Tuzla’ya gitti.Kanalizasyon hattına atıkların verildiği iddia edilen noktada açıklama yapan Hamzaçebi şunları söyledi:

“Yetkililere nitrik asit (kezzap) sızıntısı gibi bir ihtimalin olup olmadığını sordum. Kendilerinde böyle bir bilginin kayıtlı olmadığını, ekiplerin araştırdığını söylediler. Burası kokunun kaynağı olan yerlerden birisi olarak görünüyor. İlk buraya geldim. Bundan sonra diğer güzergahlara da gideceğiz. Burada kesif bir koku var. İki boru görüyoruz, öyle zannediyorum ki buraya sanayi atıklarını vidanjörlerle getirenler boruları kullanarak deşarj ediyorlar. Bunlar sabit borular, demek ki burası devamlı kullanılıyor. Nitekim yine geçen yıl ve 2015 yılında Tuzla’da bu kokuları medya yazdı.”

Tuzla’da 2015’te yayılan benzer kokuya bir fabrikadan sızan nitrik asidin neden olduğu ortaya çıkmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.