Türkiye ve Kıbrıs'tan İngiltere'ye göç kitaplaştı

Türkiye ve Kıbrıs'tan İngiltere'ye göç kitaplaştı

Gazeteci Faruk Eskioğlu’nun, “Londra’da Bizim’Kiler” başlıklı üç kitaplık külliyatı Londra'da okurla buluştu.

A+A-

Türkiye'den 150 ve Kıbrıs'tan 100 yıllık göçü ele alan belgesel kitapta çoğu sosyolojik değerde 2 bine yakın fotoğraf da yer alıyor.

Gazeteci Eskioğlu; üzerinde 8 yıldır çalıştığını belirttiği Türkiye ve Kıbrıslı toplumun göç serüvenini ele alan üç ciltlik Türkçe ve İngilizce “Londra’da Bizim’Kiler”in Türkiye’den de sipariş edilebileceğini söyledi.

Deneyimli gazeteci kitabını şöyle anlattı:

“Londra’da Bizim’Kiler’in ilk cildi Türkiye ve Kıbrıs’tan göçü, toplumun oluşumu ve kurumlaşmayı tarihsel sıra içinde anlatıyor. İkinci cilt ise toplumda kültür, sanat ve sporu ele alıyor. Üçüncü kitap da ‘Toplumun Yüzü’ ara başlığı ile bir sözsel tarih çalışması. Toplumun gelişmesine katkıda bulunmuş ve kendi özgeçmişleri çalıştıkları sektörün gelişmiyle örtüşen 100 ismin biyografisini içeriyor.”

“Üç kitaplık set toplam 1152 sayfa ve A4 boyutunda kaliteli kuşe kağıda basılı” diyen Eskioğlu, kitaplarda bir kısmı arşiv değeri olan 2 bine yakın fotoğraf yer aldığını, 100 ismin biyografisinin yanı sıra binden fazla toplum üyesinin de tanıtıldığını söyledi. 

Eskioğlu, "Toplum tarihiyle ilgili tam bir külliyat ortaya çıkmış oldu. Bilimsel değeri bulunan bir kaynak olması için titiz bir çalışma yürütüldü. Umarım araştırmacalara ciddi bir kaynak olur. Kitapla ilgili ayrıntı ve satış noktaları londradabizimkiler.com adresinden alınabilecek” dedi.

Kitabın ana başlık seçimini de yazar şöyle anlattı:

“1950’lerde Kıbrıslı toplumun oluşmaya başlar, 1970’lerden itibaren de Türkiye’den gelenler bu yeni topluma katılır ve kültürleri de bu ortaklıkta harmanlanır. Hem Türkiye, hem de KKTC’deki hükümetlerin geride bırakılan aile yakınlarının İngiltere'deki toplumu bir erzak deposu yani ‘kiler’ gibi gördüğü bir gerçek. Bunun için Türkçe başlıkta kelime oyunuyla 'Londra’da Bizim’Kiler' dedik. İngilizce başlıkta ise ‘Birleşik Krallık’taki Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’tan Gelen Toplum’ demeyi tercih ettik.”

“LONDRA’DA BİZİM’KİLER” İÇİN KİM NE DEDİ

Londra’da Bizim’Kiler’in üç bölümünde yer alan önsözlerde çalışma şöyle değerlendirildi:

PROF. DR İBRAHİM SİRKECİ: Eskioğlu genel akıcı anlatısının yanında hem kendi köşe yazılarına hem başkalarının yazılarına yer verdiği bu çalışmayı yüzlerce fotoğraf ile bir nevi taşınabilir toplum müzesi oluşturmuş. Londra’yı ve Türkiyelilerin yaşamlarını merak edenler için paha biçilmez bir kaynak ortaya çıkardığı için Eskioğlu’nu tebrik ediyorum.

AYDIN ÇUBUKÇU: Eklemeden geçemeyeceğim, Faruk Eskioğlu’nun kendi hikâyesi, bu sürecin basit ve küçük bir parçası değildir. Eğer tarih, yalnızca geçmişteki olayların deposu değil de insan hayatının tüm yönleriyle dile getirilmesi ise, Faruk Eskioğlu, burada bir tanık ve anlatıcı olmanın ötesinde, o tarihi yapanlardan biri olarak anılacaktır.

PROF. DR. MEHMET ALİ DİKERDEM: Bu serüven, anlatılması gereken bir serüvendi. Anadolu ve Kıbrıs mozaiğinin oluşumunu Faruk Eskioğlu’ndan başka anlatabilecek kim
olabilirdi?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.