Türk gazeteci İran'dan bildiriyor... Halk neden ayaklandı?

Türk gazeteci İran'dan bildiriyor... Halk neden ayaklandı?

İran'da bulunan Ulusal Kanal Muhabiri Yakup Aslan, ülkedeki protestoların nedenlerini ve son durumu Yön Radyo'da Bizim Stüdyo Programında anlattı.

A+A-

Bir yılı aşkın süredir ekonomik anlamda belli sıkıntılar söz konusu. İran İslam Devrimi'nin ardından, özellikle son 10 yıllık süreçte uygulanan ambargolar nedeniyle devamlı bir ekonomik sıkıntı söz konusuydu ama Ruhani  hükümetinin açıklamış olduğu yeni ekonomi planının meclisten geçmesiyle birlikte enflasyon oranının yükseleceği, gıda ve benzin fiyatlarının artacağına dair bazı manipülatif haberler çıktı.

Bununla beraber ülkede bir süredir bazı kredi kuruluşlarının batması söz konusu oldu. Batan son kredi kurumu da olayların başladığı Meşhed şehrinde.  İran’ın büyük kentlerinden kuzeyde bulunan Meşhed'de bir kredi enstitüsü battığını ilan etti ve burada hükümet konağı önünde bankazedeler toplanmaya başladı. İlk saatlerde banka protesto ediliyordu, ardından Ruhani Hükümeti protesto edildi ilerleyen saatlerde durumun rengi değişmeye başladı. İlerleyen saatlerde düzen ve rejim karşıtı sloganlar atılmaya başlandı. Bununla beraber aslında şiddet eylemi yoktu ama ertesi gün ülkenin farklı kentlerinde de bu eylemler sokağa yansıdı diyebiliriz.

Ülke geneline baktığımız zaman özellikle Arap ve Kürt İranlı yurttaşların yaşadığı şehirlerde daha etkin bir eylemsellik durumu söz konusu. Özellikle ülkenin güney ve güneybatı kesimi, Arap yarımadasına Irak’a yakın olan aynı zamanda Basra Körfezi’ne yakın olan kentlerde bu durum söz konusu. Son 2 gündür de olaylar artık şiddet içeriğine büründü.

Başkent Tahran’a baktığımızda, çok büyük eylemler oldu diyemeyiz. Bin 500 kişilik bir eylemci grubunun İslam İnkılabı Meydanı'nda toplandığını, ekonomi paketini protesto ettiğini görebiliriz ama altını çizmemiz gereken bir konu var bu grupların içine 20-25 kişilik gruplar girerek rejim karşıtı sloganlar attığını, Suriye politikası karşıtı sloganlar attığını ve birkaç dakika içerisinde grubun içerisinden ayrıldığını görüyoruz.

İlerleyen saatlerde aynı kişilerin videolarına rastlıyoruz. Sanki oradaki kişilerin tamamı ülkeyi siyasi anlamda eleştiriyormuş gibi oraya toplandığı şeklinde sosyal medyada ve özellikle batı ajanslarında  bu görüntüleri görmemiz mümkün oluyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.