Tehlikeli atık hammadde oldu: Ankara ve İstanbul'a doğru yola çıktı

Tehlikeli atık hammadde oldu: Ankara ve İstanbul'a doğru yola çıktı

Karabük’ten, İstanbul ve Ankara’ya üstü açık kamyonlarla tehlikeli toksik atık sevkiyatı yapıldığı ortaya çıktı. Çevre Mühendisleri Odası, bu atıkların çimento fabrikalarında hammadde olarak kullanılmasının kararlaştırıldığını açıkladı

A+A-

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası(ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Karabük Organize Sanayi Bölgesi’nden (OSB) İstanbul ve Ankara’ya tehlikeli ve toksik atık sevkiyatı yapıldığını açıkladı. Bozoğlu, atıkların yüksek oranda ağır metal kurşun içerdiği için “depolanamaz” nitelikte olduğunu belirterek, “Karayolu ile taşınırken geçtiği bölgeler dahil depolandığı alanlar büyük risk altında. Sevkiyat acilen durdurulmalı” dedi. Bozoğlu, ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tehlikeli atıkların kontrolsüzce depolanması nedeniyle firmaya geçen yıl 2 milyon TL ceza kestiğini ancak sonra bu atıkların çimento fabrikalarında alternatif hammadde olarak kullanılmasını kararlaştırdığını kaydetti. 

 

300 binden fazla atık depolandı

Tehlikeli atıkların yönetilmesi konusunun “Türkiye’nin kanayan yarası” olduğunu ifade eden ÇMO Genel Başkanı, Türkiye’de bir yılda yaklaşık 7.2 milyon ton tehlikeli atık oluştuğunu belirtti. 2009 ila 2017 yılları arasında 50 buçuk milyon tehlikeli atık ortaya çıktığını vurgulayan Bozoğlu, “İlgili yönetmelik gereğince tehlikeli atıkların oluşumunun azaltılması, azaltılamayan kısımların geri dönüşüm yoluyla geri kazanılması ve bertarafının yapılması gerekiyor” diye konuştu. Aralarında, çevreyi ve insan sağlığını tehdit etmeye devam eden Marzinc firmasının da olduğu tesisin Türkiye’deki baca gazı atığını kontrol etmeye çalıştığının altını çizen Bozoğlu şöyle devam etti:

“Bu tesislerin aldıkları baca gazı sonucunda ürettikleri çinkolar tehlikesiz olarak adlandırılıyor. Yanlış yaklaşımdan kaynaklı İstanbul ve Ankara’ya doğru tehlikeli atıklar gelmeye başlamış durumda. Demir çelik fabrikalarından çıkan baca gazı işleyen Marzinc firması çinko oksit üretimine devam ediyor. Burada 300 bin tondan fazla tehlikeli atığın depolandığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yerinde tespit edildi.”

Tehlikeli atıklar çimento yapımında kullanılacak

Atıkların içerisindeki kurşun miktarının olması gerekenin 15 kat üzerinde olduğuna dikkati çeken Bozoğlu, “Kurşun miktarı insan ve çevre sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Bunların ön işleme tabi tutulması gerekiyor” dedi. Bakanlığın tüm bu saptamalara karşın çelişkili bir işlem yaptığını sözlerine ekleyen Bozoğlu, şöyle devam etti:

“Bakanlık Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, atıkları bu kez tehlikesiz kabul ederek atıkların çimento fabrikalarında alternatif hammadde olarak kullanılabileceğine karar verdi. Ulusal mevzuatımıza ve mühendislik bilimine göre yüksek seviyede kurşun ihtiva eden bu atıkların düzenli depolama sahasında depolanması bile mümkün değil. Kurşun, ölü doğum, davranış bozukluğu, hipertansiyon, anemi ve ölüme sebep oluyor. Ciddi çevresel etkileri olan bu maddenin bulunduğu atıkların doğru yönetilmesi gerek.”

Ankara ve İstanbul da risk altında 

Karabük OSB’den yola çıkan atıkların karayolu ile İstanbul ve Ankara’ya taşınırken geçtiği bölgelerin ve depolandığı alanların büyük risk altında olduğuna dikkati çeken Bozoğlu, “İstanbul ve Ankara Valisini göreve çağırıyorum. Bu atık kamyonlar durdurulup mutlaka kontrol edilmeli” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.