Tahir Elçi katledildiği yerde anıldı

Tahir Elçi katledildiği yerde anıldı

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, öldürülüşünün 2’nci yıldönümünde, vurulduğu Dört Ayaklı Minare'nin sokağı başında 10.53'te anıldı.

A+A-

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, iki yıl önce basın açıklaması yaptığı sırada vurulduğu Sur’daki Dört Ayaklı Minare önünde anıldı. Diyarbakır Barosu’nun düzenlediği anma öncesinde etrafı ablukaya alan polis, sokakta “bomba arama köpeğiyle” arama yaptı. Elçi’nin vurulduğu Yenikapı Sokak, “yasaklı” alanda olduğu gerekçesiyle açıklama için gelenlere kapatıldı.

Anma etkinliği, Olağanüstü Hal (OHAL) nedeniyle, Diyarbakır Valiliği'nden alınan özel izinle Elçi’nin vurulduğu sokağın başında gerçekleştirildi.

SOKAK DOLUP TAŞTI

Anmaya Elçi'nin eşi Türkan Elçi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, baro başkanları, akademisyenler, insan hakları savunucuları, aydın, yazar, sivil toplum ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda avukat cüppeleriyle katıldı. Yoğun katılım nedeniyle sokağın başı dolup taştı. Anmada, üzerinde Elçi’nin fotoğrafının yer aldığı Kürtçe ve Türkçe “Seni unutmayacağız” ve Elçi'nin öldürülmeden önce söylediği "İnsanlığın bu ortak mekanında çatışma, operasyon istemiyoruz" sözlerinin yer aldığı pankart ile fotoğrafının bulunduğu dövizler taşındı.

Elçi’nin yaşamını yitirmeden önce Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı açıklamanın ses kaydı dinletildi. Ardından Elçi'nin vurulduğu saat olan 10.53’te saygı duruşunda bulunulduktan sonra Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen açıklama yaptı.

TAHİR ELÇİ'NİN SESİNDEYİZ'

Aradan geçen 2 yılda yüreklerindeki acı ve öfkenin katlanarak devam ettiğini vurgulayan Özmen, "Biliyoruz; ölüm, çoğu zaman bir cam kırığı gibi keskin ve kalanlar için sonsuz bir burukluktur. Ve yine biliyoruz ki; bu burukluğumuzun yarına kalan bir sesi vardır. Bu ses hukukun, vicdanın ve adaletin hiç kısılmayacak sesi, yani Tahir Elçi'nin sesidir. Bu inançla yineliyoruz; Tahir Elçi'nin sesindeyiz" dedi.

DÖRT AYAKLI MİNARE ÖNÜNE KARANFİLLER ATILDI

Konuşma sonrası Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve beraberindekiler, sokağı örten branda ve polis bariyerinin üzerine kırmızı karanfiller ve Elçi’nin fotoğrafını bıraktı. Anmaya katılanlardan bazıları ise sokağı kapatan bariyerler üzerindeki brandayı yırtarak, ellerindeki karanfilleri Dört Ayaklı Minare’nin bulunduğu sokağa doğru fırlattı.

Gün içerisinde Tahir Elçi, mezarı başında ve farklı yerlerde düzenlenecek etkinliklerle anılmaya devam edilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.