Sürücüsüz elektrikli otomobili uçurdu!

Sürücüsüz elektrikli otomobili uçurdu!

ABD'de NIO EP9 isimli elektrikli ve sürücüsüz bir otomobil hız rekoru kırdı. Circuit of America pistinde gerçekleşen testte yüzde 100 elektrikli olan otomobil içinde sürücü olmadan 256 kilometre hıza ulaştı. Bu başarının sahibi ise 10 yıldır ABD'de yaşaya

A+A-

Otomotiv dünyasında geleceği elektrikli ve sürücüsüz (otonom) otomobillerin şekillendireceğinin tartışıldığı, Türkiye’de ise 5 babayiğidin bunun için kolları  sıvadığı bir dönemde Amerika’da NIO EP9 isimli elektrikli ve otonom bir otomobil hız rekoru kırdı. Şubat ayında ‘Circuit of America’ pistinde test edilen bu yüzde 100 elektrikli otomobil içinde sürücü olmadan 256 kilometre hıza ulaştı.

 

İTÜ Uzay ve Uçak Mühendisliği mezunu

Dünyada büyük yankı uyandıran ve bir çok uluslararası ajansın son dakika haberi olarak paylaştığı bu otomobilin mimarı ise 10 yıldır Amerika’da yaşayan Kamran Türkoğlu isimli 35 yaşında bir Türk mühendis.

Hürriyet gazetesinden Emre Özpeynirci'nin haberine göre İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uzay ve Uçak Mühendisliği (çift anadal) mezunu olan ve aynı okulda insansız hava araçları ve otonom uçuş kontrol sistemleri üzerine yüksek lisans yapan Kamran Türkoğlu, daha sonra Minnesota Üniversitesi’nde ’Kontrol Teorisi ve Dinamik Sistemler’ üzerine doktora yapmış.

17 ay boyunca NASA'da çalıştı

2 yıla yakın NASA’da çalışıp, proje geliştiren ve şu anda San Jose Üniversitesinde Uçak-Uzay Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent Doktor olarak görev yapan Türkoğlu, aynı zamanda Eylül 2016’dan bu yana San Jose (Silikon Vadisi) merkezli NextEV firmasının NIO EP9 projesinde çalışarak, otonom algoritması yazılımının yani aracın beynini tasarlayan ekibin başında yer alıyor. Kamran Türkoğlu, Hürriyet’e yaptığı özel açıklamada, en büyük amacının otonom araçlar konusunda dünyadaki çalışmalara yön vermek olduğunu belirterek, “Otonom teknolojisinin ilerlemesine olumlu katkıda bulunup, dünyada otonoma yön veren insanlar arasında yer almak istiyorum.

Silikon Vadisi'nde ofis açtılar

Uzun vadeli planım ise buradaki misyonumu tamamlayıp 40-50 yıla damgasını vuracağını düşündüğüm yapay zeka üzerine bir girişim şirketi (startup) kurmak” dedi. Türkoğlu, geliştirdiği en hızlı otonom araçla ilgili olarak ise şunları söyledi: 

“Çinli yatırımcılar tarafından 2015 yılında Amerika’da kurulan ve merkezi San Francisco olan NextEV şirketi elektrikli yarış otomobilleri geliştirerek Formula E’de yer alıyordu. Daha sonra NIO ismini alarak elektrikli ve otonom otomobil geliştirmeye başlayan şirket Silikon Vadisi’nde ofis açarak ilk çalışanlarını almaya başladı. Ben 188’inci çalışanıyım. Bugün NIO’nun San Francisco, San Jose, Münih, Londra, Şanghay ve Pekin olmak üzere 6 bölgede ofisi bulunuyor. Her bir ofisin üstlendiği görev farklı olmakla birlikte benim içinde bulunduğum ve üyesi olduğum Silikon Vadisi’ndeki ofis insansız sürüş kabiliyetlerinin geliştirilmesi, tasarımı ve uygulanması üzerine yoğunlaşıyor ve faaliyetlerini bu yönde sürdürüyor.”

Otonom araçları araştırıyor

Otonom otomobilleri üzerine ilgisinin son zamanlardaki yeniliklerden sonra başladığını kaydeden Türkoğlu, “Özellikle otonom araçların İstanbul, Londra, Canberra, San Francisco gibi kalabalık ve birçok unsurun bir arada bulunduğu ortamlarda nasıl insan sürüşüne yakın ölçüde performans sergileyebileceğini araştırıyorum” dedi.

NIO’nun otonom algoritması yazılımın başında yer alan Türkoğlu, bu görevi ve EP9 projesini ise şöyle anlattı: “Benim EP9 ile amaçladığım şey bir yarış pistinde aracın kendi kendine yüksek hızda gitmesi, kontrol etmesi ve en ideal yarış çizgisini takip ederek mümkün olan en hızlı tur zamanını elde etmekti ki ulaştığımız insansız sürat 256 km oldu. Benim bu algoritma ile başardığım durum, yüksek hızda çalışabilen, 1341 beygir gücündeki bir aracı, içerisinde sürücü olmadan bir yarış pistinde kendi kendisini sürebilecek duruma getirebilmekti. EP9 ile başardığım durum bu.”

'2020'den itibaren kullanmaya başlayacağız'

Kamran Türkoğlu, dünyadaki otomobillerin genel olarak ‘yaşanabilir mekan’ şeklinde evrildiğini belirterek, “Daha akıllı, daha ergonomik araçlar insan hayatını kolaylaştırmak, insanlara trafikte yitirdikleri zamanı geri vermek üzerine yoğunlaşacak. Öngörüm 2019-2020 yılından itibaren sürücüsüz (otonom) araçları kullanmaya başlayacağız. Elektrikli araçlar da önümüzdeki yıllarda sektörün standardı olacak. Özellikle pil ve depolama teknolojilerinde gelişmeler ile beraber bunu da daha belirgin halde görebileceğiz” dedi.

7 kişilik elektrikli SUV 2018'de çıkıyor

Elektrikli ve otonom otomobiller konusunda çalışmalar yapan NIO’nun Formula E’deki tecrübesi ve hız rekoru kıran EP9 modelinde elde ettiği tecrübeler sonrası piyasaya süreceği modeller üzerinde de sona geldiğini belirten Türkoğlu şunları söyledi: “NIO şu anda Çin pazarı için ES8 adı altında 7 kişilik elektrikli SUV modeli üzerinde çalışıyor. Bu aracı 2018 yılının ilk yarısında satışa sunmayı planlıyor. Daha sonraki aşamalarda amacı ABD pazarına girip otonom sürüş kabiliyetine sahip araçları satmak istiyor. ‘Eve’ modeli bunlardan biri. Şirketin otonom araçlar üzerindeki en temel görüşü insanlara trafikte kaybettikleri zamanı geri vermek. Bunu da araç içerisindeki her türlü iletişim unsurunu erişebilir kılarak yapmayı amaçlıyorlar. Yani NIO’nun en büyük hedefi otonom sürüş teknolojilerini elektrikli araç kabiliyetleri ile birleştirerek insanlara rahat, konforlu ve trafikte kaybettikleri zamanı kendilerine geri vererek, yaşanılabilir, çalışılabilir veya kazanılan zamanı daha değerli bir şekilde kullanacağınız mekanlar sunmak.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.