Sinop için kötü haber: ÇED süreci başladı!

Sinop için kötü haber: ÇED süreci başladı!

Sinop İnceburun halkının itirazlarına karşın nükleer santral için Sinop Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne geçen günlerde başvuru yapıldı.

A+A-

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlayan nükleer santralın tamamının ormanlık alana yapılması planlanıyor. ÇED Halkın Katılım Toplantısı ise 6 Şubat 2018 tarihinde yapılacak.

Mersin Akkuyu’ya yapılması planlanan birinci nükleer santralın ardından Türkiye’nin ikinci nükleer santralı için bakanlığa Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından kurulmuş EUAS international ICC 27 Aralık’ta başvuru yaptı. Başvuru dosyasında santralın Japonya ile Türkiye arasında 3 Mayıs 2013 tarihinde imzalanan anlaşma gereği yapılacağı ve 4,560 MW kurulu gücünde olacağı belirtildi. Dosyada santralın amacına ilişkin “enerji verimliliğinin arttırılması ve ülkenin enerji ihtiyacının sürdürülebilir şekilde karşılanmasının sağlaması” olarak ifade edildi.


Dosyaya göre proje kaplayacağı alan Sinop Abalı köyü İnceburun’da yaklaşık 1.010,4 hektarlık “devlet ormanı” olarak ifade ediliyor. Bu alanın yaklaşık 102,5 hektarının santral alanı olarak kullanılması planlanıyor. Bölgede dört reaktör inşa edileceği belirtiliyor. Alanda nükleer ada, türbin adası, yardımcı tesisler ve diğer birimleri kapsayacak dört nükleer ünite oluşacak. Kazı çalışmalarının 2019’da başlaması ve ilk reaktörün 2025’te devreye alınması planlanıyor. Dosyada, inşa edilecek her bir reaktörün kullanım ömrünün işletmeye alınmasından itibaren 60 yıl olacağı ifade ediliyor. 


Dosyada inşaat süresi boyunca tehlikeli ve tehlikeli olmayan atıkların oluşmasının beklendiği ancak etkilerin ÇED raporunda sunulacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.