Sınır Tanımayan Doktorlar, 2017'yi  "Yılın Fotoğrafları" koleksiyonu ile anlattı

Sınır Tanımayan Doktorlar, 2017'yi "Yılın Fotoğrafları" koleksiyonu ile anlattı

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) "Yılın Fotoğrafları" koleksiyonu, dünyanın çeşitli yerlerinde, zor şartlar altında sağlık hizmeti sunmakla geçen bir yılı yansıtıyor. MSF, foto muhabirlerinin gözünden bu süre zarfında mücadele edenleri, sonuna kadar dir

A+A-

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın kendi sayfalarından yayınladıkları mesaj şöyle:

"Ekiplerimiz 2017'de de savaşlardan iç karışıklıklara, hastalıklardan salgınlara ve doğal afetlere kadar, yine ihtiyaç duyulan yerde hayat kurtarmaya devam etti. Bu yolculuğun her adımında, kendini bu işe adamış yetenekli fotoğrafçılarımız da bizimle birlikte destek sunduğumuz insanların hikayelerine tanıklık ettiler, ekiplerimizin çalışmalarını ve tehlike altında olan insanları kurtarmak için süren mücadeleyi kaydettiler. Koleksiyondaki fotoğraflar hem bireysel bir öyküyü aktarıyor hem de daha geniş bir çerçeveden resmin tamamını aksettirmeye çalışıyor."

1 | BOL, ÇAD – DOMINIC NAHR / MAPS

Kasım 2016: Yakoua’da ülke içinde yerinden edilen kişilerin kaldığı bir kampta yaşayan genç kadın, at üzerinde ve kağnıyla 30 kilometreden fazla yol kat ederek MSF’nin Bol yakınlarındaki gezici kliniğine ulaşmış.

2 | LEER, GÜNEY SUDAN – SIEGFRIED MODOLA

Mart 2017: MSF’nin Alan Sorumlusu James, Güney Sudan’ın Leer bölgesinde, Gier’deki MSF açık hava destek kliniği yakınlarında yatağını hazırlıyor.

3 | AWEIL, GÜNEY SUDAN – PETER BAUZA

Ağustos 2017: Güney Sudan'ın Aweilşehrindeki MSF hastanesinde doktorlar 7 aylık bebek Bless’i muayene ediyor. Aynı hastanede ebe olarak çalışan Bakhita (sağda), oğlu Bless’i sıtma şüphesiyle hastaneye getirmiş.

4 | LEER, GÜNEY SUDAN – SIEGFRIED MODOLA

Mart 2017: Toplum içinde sağlık hizmetlerini tanıtmak ve teşvik etmekle görevli Gatbel, Güney Sudan’ın Leer bölgesinde, Thaker’deki bir açık hava kliniğinde bir çocuğa sıtma testi yapıyor.

5 | TRABLUS YAKINLARI, LİBYA – GUILLAUME BINET / MYOP

Mart 2017: Libya’da, Trablus’un 60 kilometre kadar güneyindeki Sorman gözaltı merkezinde alıkonan kadınlar. Üzerlerindeki kıyafetler ve birer battaniyeden başka hemen hemen hiçbir eşyaları bulunmayan bu kadınlar, kaçakçı tekneleriye Avrupa’ya varmayı denemek üzere Akdeniz kıyılarına ulaşmaya çalışırken, Libya’dan geçtikleri için Libyalı yetkililer tarafından alıkondu. Kadınlar, burada başlarına ne geleceğini bilmeden, belirsizlik içinde haftalarca, hatta aylarca bekliyor ve bu süre içinde feci şartlarda tutuluyorlar.

6 | TRABLUS, LiBYA – GUILLAUME BINET / MYOP

Mart 2017: Libya’da Trablus yakınlarındaki Canzur gözaltı merkezinde alıkonmuş erkekler. Gözaltına alınanlar Libya’daki bu merkezlerde, ne zaman salıverileceklerine dair hiçbir bilgi olmaksızın günlerce, aylarca kalıyor. Çatışmalarla parçalanmış kanunsuz bir devlet durumundaki Libya, yüzbinlerce mülteci, sığınmacı ve göçmen için hem bir varış yeri hem de bir geçiş noktası. Bu insanlar göçmen gözaltı merkezlerinde keyfi bir şekilde ve uzun süreli hapsediliyor, sağlıksız, insanlık dışı şartlarda tutuluyorlar. Bu şekilde hapsedilmelerinin, dış dünyayla bağlantılarının tamamen kopartılmasının ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılmalarının hukuka uygunluğu sorgulanamıyor; burada rutin hale gelen işkenceye karşı çıkmanın hiçbir yolu yok.

7 | COMO, İTALYA – GIUSEPPE LA ROSA / MSF

“M”, Cagliari’ye geldiğinde Avrupa’da uzun bir yolculuğa çıktı, önce Ventimiglia ve Como’dan geçerek Sardunya’dan Milano’ya gitti. Yakın dostu olan yol arkadaşıyla birlikte Fransa’ya geçmeye çalışırlarken arkadaşının korkunç bir kazada ölümüne şahit oldu. M, önce Fransa’dan, ardından İsviçre’den sınırdışı edildi. Şimdi, sınırın İtalya tarafında, Como’da mahsur kalmış durumda, bekliyor.

8 | ATİNA, YUNANİSTAN – TANYA HABJOUQA / NOOR IMAGES

Irak’ın Nasıriye kentinden gelen 29 yaşındaki Sally, eşinden ayrıldıktan sonra dayak yediği ve şiddet gördüğü için Irak’tan kaçmış, sonra başka mültecilerle birlikte Türkiye’den Yunanistan’a geçmiş. Sally şimdi Atina’da yaşıyor, Yunanca öğreniyor ve MSF’den psikolojik danışmanlık desteği alıyor. Sally’nin kolundaki dövmede, İngilizce “Acı çektim, öğrendim, değiştim” yazıyor.

9 | AKDENİZ – KEVIN MCELVANEY

Aralık 2016 – Aquarius arama-kurtarma gemisinde MSF’nin birlikte çalıştığı SOS Mediterranee’nin kurtarma ekibi, fırtınalı denizde, sağanak yağmur altında küçük bir şişme botla Akdeniz’de sürüklenmekte olan mültecilere can yeleği dağıtarak onları gemiye alıyor.

10 | AKDENİZ – KEVIN MCELVANEY

Aralık 2016 – Libya’nın kuzey kıyıları açıklarında, Akdeniz’in fırtınalı sularında ahşap bir tekneden alınarak MSF/SOS arama-kurtarma gemisi Aquarius’a götürülen genç adamlar, sürat teknesinde sıkı sıkı tutunmuşlar.

11 | AKDENİZ – ALBERT MASIAS

Mart 2017 – Çoğunluğu Pakistan, Bangladeş ve Nepal gibi Asya ülkelerinden gelen 412 kişinin bulunduğu ahşap tekne, geceleyin Akdeniz’de MSF’nin arama-kurtarma gemisi Vos Prudence ve başka gemiler tarafından kurtarılıyor.

12 | AKDENİZ – ANDREW MCCONNELL / PANOS

Haziran 2017 – 21 yaşındaki Faslı Omayma, Libya ile İtalya arasındaki uluslararası sularda. Fotoğraf, “The Crossing” (“Geçiş”) serisinden.

13 | THERMOPYLAE, YUNANİSTAN – TANYA HABJOUQA / NOOR IMAGES

Haziran 2017 – Yunanistan’da, Thermopylae’de boş bir kaplıca tesisinin koridorunda oturan küçük çocuk. Boş tesislerde mülteciler yaşıyor ve MSF AB’nin mülteci politikaları nedeniyle Avrupa’ya doğru yolculuklarına devam edemeyerek burada mahsur kalan insanlara ruh sağlığı desteği sunuyor.

14 | MİDİLLİ ADASI, YUNANİSTAN – GIUSEPPE LA ROSA / MSF

Mart 2017 – 31 yaşındaki Karon, eşi ve ikiz kızlarıyla birlikte, Yunanistan’ın Midilli Adası’nda mülteciler için ayrılan bir alanda yaşıyor. Aile 2016’nın Ağustos ayında buraya gelmiş ama Yunanistan makamları anakaraya doğru yolculuklarına devam etmelerine izin vermediği için burada kısılıp kalmış durumdalar.

“Irak’ta öyle şeyler gördüm ki, çocuklarım da bunu görsün istemiyorum. Ülkemizi bu yüzden terk ettik biz; orada her şey felç olmuş durumda, her şey durmuş, hayat yok... Benim hayalim, gerçekten, çocuklarımın güzel bir ülkede büyümesi, savaşın olmadığı, kan dökülmeyen, böyle şeylerin olmadığı bir ülkede yaşamaları. Benim tek dileğim bu.”

15 | BELGRAD, SIRBİSTAN – PAUL HANSEN / DAGENS NYHETER

Ocak 2017 – Belgrad’da kullanılmayan depo binalarının dışında bir adam, plastik bir su şişesiyle, açık havada yıkanıyor. Yüzlerce mülteci Sırbistan’ın ağır kış koşullarında, dondurucu soğuktan korunmak için sığınacak yer ararken, yolları git gide daha sıkı hale gelen sınır kontrolleriyle kesiliyor.

17 | NAİROBİ, KENYA – FREDRİK LERNERYD

Ağustos 2017 –Eastlands, Nairobi’deki MSF kliniği personeli cinsel şiddet ve cinsiyete dayalı şiddet mağdurlarına bakım hizmeti sunuyor. Klinik 24 saat açık. MSF’nin ambulans ve çağrı merkezinin yanı sıra bir toplumsal farkındalık ve mücadele projesi de yürüterek hizmet alanını genişletmesi sonucu buraya ayda 200’den fazla hasta geliyor.

18 | BOL, ÇAD – SARA CRETA / MSF

Şubat 2017 – Bol bölge hastanesinde çalışan kadın-doğum uzmanı Dr. Henryk Mazurek, ikiz doğurmak üzere olan bir kadını, doğum öncesinde ultrasonla bakarak muayene ediyor.

19 | NGALA, NİJERYA – SYLVAIN CHERKAOUI / COSMOS

18 yaşındaki Toudjani Boulama, Kamerun’da bir Boko Haram mensubu tarafından yüzünden yaralanıp MSF tarafından tedavi edidi. Toudjani ve 45.000 mülteci Nijerya’nın Borno eyaletindeki Ngala’da, ülke içinde yerinden edilen kişilerin kaldığı kampta yaşıyor. Boko Haram’ın uyguladığı şiddet ve bölgedeki askeri operasyonlar yüzünden pek çok insan komşu ülke Kamerun’dan kaçarak buraya geliyor.

20 | BANKİ, NİJERYA – SYLVAIN CHERKAOUI / COSMOS

Temmuz 2017 – Nijerya’nın kuzeydoğu kesiminde yer alan Banki’de bir güvenlik konvoyu, ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin yaşadığı kamp alanından çıkmaya hazırlanıyor. Bu kamp, Eylül 2015’te şehrin Boko Haram’dan geri alınmasının ardından Nijeryalı yetkililer tarafından kuruldu. Fakat bölgede Boko Haram grupları halen mevcut olduğu için kamptan ayrılmak güvenli değil. MSF burada tıbbi bakım, sanitasyon ve gıda dağıtımı gibi hizmetler veriyor. Ayrıca yağmur mevsiminde gezici bir ekiple çocuklara yönelik sıtma önleyici tedavi uyguluyor.

21 | SOKOTO, NİJERYA – FABRICE CATERINI / INEDIZ REPORTAGES

Nisan 2017 – 14 yaşındaki Sokotolu menenjit hastası Zahardien Musa, Muhammed Murtala İhtisas Hastanesi’nde babasıyla beraber yatağında oturuyor.

22 | IPPY, ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ – COLIN DELFOSSE / OUT OF FOCUS

Mart 2017 – Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki Ippy’de, MSF’nin destek verdiği Baptist Tıp Merkezi’nde bir doktor hastasına bakıyor.

23 | BOLOSSE, HAİTİ – JEANTY JUNIOR AUGUSTIN

Ocak 2017 – Haiti dağlarındaki Bolosse sakinleri, MSF helikopterinin tıbbi malzeme ve inşaat malzemelerinden oluşan yardım paketini getirmesini seyrediyor. MSF, Matthew Kasırgasının yol açtığı zararın ardından ülkenin en ücra yerlerinde yardım malzemesi dağıtımı yapıyor.

24 | MWESO, KONGO – GWEN DUBOURTHOUMIEU

Şubat 2017 – Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğu kesimindeki Kuzey Kivu eyaletinde, yerinden edilmiş Kongoluların kaldığı Mweso kampında şafak söküyor. 2007’de kurulan bu kamp, Kuzey Kivu’nun başkenti Goma’nın 120 kilometre kuzeyinde.

25 | KATANA, KONGO – MARTA SOSZYNSKA / MSF

Ekim 2017 – Katana’daki kolera tedavi merkezinde MSF hemşireleri bir çocuğu muayene ediyor.

26 | BUKAMA, KONGO – GWENN DUBOURTHOUMIEU

Şubat 2017 –Masisi, Bukama’da MSF’nin desteklediği bir sağlık merkezinde MSF çalışanı, ağır beslenme yetersizliği çeken bir çocuğun boyunu ölçüyor.

27 | KALEMİE, KONGO – LENA MUCHA

Mayıs 2017 – Tanganyika’daki kabile savaşları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan insanlar, Kalemie’deki Mukuku kampında kalacak yer kuruyor. Temmuz 2016’dan bu yana yaklaşık 433.700 kişi yerinden edildi. Pek çoğu düzensiz yerleşim alanları ve kamplarda, sağlık hizmeti ve ulaşım imkanlarının sınırlı olduğu şartlarda yaşıyor; gıda, su ve barınma imkanına erişim endişe verici derecede yetersiz.

28 | TENOSİQUE, MEKSİKA – MARTA SOSZYNSKA / MSF

Mart 2017 – Tenosique’de göçmenlerin kaldığı bir yerleşim alanında MSF’nin sağladığı destek seansı sırasında bir kadın torunuyla birlikte dinleniyor. MSF’nin yürüttüğü bir araştırmaya göre, Meksika üzerinden göç eden kadınların neredeyse üçte biri cinsel tacize uğruyor.

29 | BUENAVENTURA, KOLOMBİYA – MARTA SOSZYNSKA / MSF

Aralık 2016 – 77 yaşındaki Francisca, altı yıl önce Buenaventura’nın Brisas del Mar bölgesinde hayatını kaybeden oğlunun fotoğrafına bakıyor. Francisca 32 yıldır bu mahallede yaşıyor. Kolombiya’nın Pasifik kıyılarındaki Buenaventura, ülkede suç oranının en yüksek olduğu şehir. Şehir nüfusunun önemli bir bölümü her gün, cinayet, silahla ateş açılması, haraç kesme, kaçırılma ve cinsel saldırı gibi şiddet olaylarına maruz kalıyor.

30 | MANİLA, FİLİPİNLER – HANNAH REYES MORALES

Eylül 2017 – Elyes (solda) ile Diana, Manila’da Smokey Mountain yakınlarında yaşadıkları sade, kiralık konutta, fotoğraf çektirmeden önce birbirilerinin saçını yapıyorlar. İkisi de, dar gelirli topluluklara ücretsiz sağlık hizmeti veren Likhaan kliniğinde aşı oldu. Manila’daki dar gelirli ailelerin çoğu için gıda, barınma, giyecek gibi temel ihtiyaçları karşılamak, sağlık alanındaki ihtiyaçlarından daha öncelikli.

31 | NSANJE, MALAVİ – LUCA SOLA

Temmuz 2017 – 11 yaşındaki Gloria Chipasula, Nsanje’deki evinde, annesi Teleza James’in yanında, okul önlüğüyle oturuyor. Gloria hem HIV pozitif hem de tüberküloz hastası.

32 | ÇİRADZULU, MALAVİ – LUCA SOLA

Temmuz 2017 – 18 yaşındaki Debora Njala, annesinin ona hamileliği sırasında HIV virüsünü almış. Tüberküloz testinden de pozitif sonuç çıktığı halde Debora kararlı: “Doğru ilaç tedavisiyle hayallerime ulaşacağım, geleceğim parlak.”

33 | OŞ, KIRGIZİSTAN – MAXIME FOSSAT

MSF ekipleri 17 yaşındaki Gülzat’ı evinde ziyaret ediyor. Gülzat iki sene önce tüberküloz menenjit geçirmiş ve tedavi edildiği halde tam olarak iyileşememiş. Bu nedenle felç olan Gülzat günlük bakımı konusunda ailesine bağımlı durumda. MSF Gülzat’a, acı ve ağrıyı azaltmayı amaçlayan palyatif bakım yapıyor, ilaçlarının temini ve çeşitli sağlık masraflarının karşılanması konusunda destek oluyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.