Ruhani’den muhafazakârlara uyarı: ‘Hayat tarzı dayatmayın’

Ruhani’den muhafazakârlara uyarı: ‘Hayat tarzı dayatmayın’

İran’da en az 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan protesto dalgası sonrasında değerlendirmeler yapan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, radikal muhafazakâr çevrelere yüklenerek gelecek kuşaklara hayat tarzı dayatmasının yanlış olduğunu söyledi. İran’ın dini lideri Al

A+A-

İRAN’da geçen ayın sonunda hayat pahalılığını protesto ile başlayan ancak sonrasında ağırlıklı olarak hoşnutsuz ve yoksul genç kesimlerin katılımıyla rejim karşıtı bir içeriğe bürünen gösterilerle ilgili Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den önemli değerlendirmeler geldi. Amerikan New York Times’ın İranlı ISNA haber ajansından aktardığına göre reformcu Cumhurbaşkanı, değerlendirmesinde radikal muhafazakâr kanada yüklenerek, protestocuların sadece kötü ekonomiyi değil, aynı zamanda baskıcı politikalar ve yaygın yolsuzluğu da hedef aldığını söyledi. Kültür ve kuşak çatışmasına da değinen Ruhani, “Biri gelecek nesillere birinin hayat tarzını dayatamaz. Problem, iki kuşak sonramızın bizim onlardan istediğimiz şekilde yaşamasını istememiz” dedi. Ruhani, ülke genelinde sokağa çıkanların daha iyi hayat şartları için böyle yaptığını da ilave etti. 

ÖZGÜRLÜKLERE VURGU: Ruhani, konuşmasında özgürlüklere de vurgu yaparak, “Bazıları insanların sadece para ve iyi bir ekonomi talep ettiğini hayal ediyor. Ancak birileri, mesela internet ağı tamamen kapatıldığında kendilerine her ay ödenecek önemli miktarda parayı kabul eder mi? Özgürlük ve insan hayatı para ile satın alınabilir mi? Birileri neden yanlış gerekçeler gösteriyor? Bu halka hakaret etmektir” dedi.       

TELEVİZYONU ELEŞTİRDİ: İran Cumhurbaşkanı Ruhani, konuşmasında devlet televizyonunu da eleştirdi. Halkın sorunlarına kulak verilmesi ve İran Radyo Televizyon Kurumu’nun (IRIB) herhangi bir siyasi grubun değil halkın emrinde olması gerektiğine işaret eden Ruhani, “İşsizlik ve fakirlik sorunu sloganla çözülecek bir mesele değildir. Herkes şeffaf olmalı. Halk kanaat sahibi olacak şekilde bilgilendirilmeli. Devlet televizyonu siyasi bir grubun değil milletin aynası olmalıdır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.