Pamukkale'de 10 bin 720 litre bitkisel atık yağ toplandı

Pamukkale'de 10 bin 720 litre bitkisel atık yağ toplandı

Denizli'nin Pamukkale Belediyesi, çevreye ve su kaynaklarına büyük zarar veren bitkisel atık yağların toplanıp geri dönüşümü projesi kapsamında geçen yıl 10 bin 720 litre bitkisel atık yağ toplayarak, 10 milyar 720 milyon litre suyun da kirlenmesini önlem

A+A-

Atık Yağ toplama projesini devam ettiren Pamukkale Belediyesi, geçen yıl 10 bin 720 litre atık yağ topladı.

1 litre bitkisel atık yağın, 1 milyon litre suyu kirlettiği belirtilirken, çalışmanın önemine dikkat çekildi. Pamukkale Belediyesi böylelikle son 1 yılda 10 milyar 720 milyon litre suyun kirlenmesini de atık yağları toplayarak önlemiş oldu.

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, çevreye ve su kaynaklarına büyük zarar veren bitkisel atık yağların toplanıp, geri dönüşümü noktasında göreve geldiği yıldan bu yana titiz bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Gürlesin, muhtarlıklara ve okullara atık yağ bidonu bırakılarak vatandaşların atık yağlarını buralara bırakmalarını istediklerini belirterek, "Bu noktada vatandaşlarımızın evlerinde biriktirdiği 5 litreden az olan atık yağları kendilerine en yakın atık yağ toplama bidonlarına koymaları noktasında duyurularımızı sık sık yapıyoruz. Eğer, vatandaşlarımızın evlerinde biriktirdikleri atık yağları 5 litreden fazla ise telefon ile bildirmeleri halinde de bizzat evlerden alabiliyoruz. Atık yağların karşılığında da deterjan hediye ediyoruz. Bir alışveriş merkezinde de teşvik amacıyla, atık yağ makinesi içine dökülen her 2 litre yağ için, makine tarafından teşvik amacıyla 1 TL ödül veriliyor" dedi.

Pamukkale Belediyesi'nin çevre dostu belediye olduğunu belirten Gürlesin, "Hem doğanın korunması hem de ekonomik kayıpların önlenmesi için geri dönüşüme önem veriyoruz. Üzerinde yaşadığımız dünyanın bize sağlamış olduğu doğal kaynakları ve güzelliği geleceğe taşımak adına temiz bir çevre adına geri dönüşüm gerçekten çok önemli. Suyun, havanın ve toprağın kirletilmesini en aza indirmek adına, kaynakların sürdürülebilir yönetimini sağlamak amacıyla ambalaj atıklarının geri dönüşümü önemlidir. Pamukkale Belediyesi olarak, geri dönüşüm projelerimiz tüm hızıyla devam edecektir" dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.