Mahkemeden skandal karar... İstanbul'da ihanete devam...

Mahkemeden skandal karar... İstanbul'da ihanete devam...

2011 yılında yerel mahkemenin verdiği ve Danıştay'ın onaylamasıyla kesinleşen yıkım kararı İBB tarafından 7 yıl boyunca uygulanmadı. Şimdi mahkeme...

A+A-

2011 yılında yerel mahkemenin verdiği ve Danıştay'ın onaylamasıyla kesinleşen yıkım kararı İBB tarafından 7 yıl boyunca uygulanmadı. Şimdi mahkeme yeni bir karar vererek İstanbul'un silüetini bozan kulelere yıkım kararını durdurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Ekim 2017'de İstanbul'daki Şehir ve STK Zirvesi'nde yaptığı konuşmada İstanbul'a ihanet ettiklerini, kendisinin de bundan sorumlu olduğunu söylemişti. Erdoğan "Bizim evlerimiz genişlese de gönüllerimiz daralıyor. Binalarımız yükseldikçe ufkumuz kararıyor" şeklinde konuşmuştu.

Ancak daha önce Erdoğan'ın 'tıraşlayın" dediği Zeytinburnu'ndaki kulelere mahkemeden adeta "af" çıktı. Daha önce kesinleşen yıkım kararından 7 yıl sonra gelen yıkımı durdurma kararının kulelerin sahibinin Erdoğan adına İmam Hatip Lisesi yaptırmasından sonra gelmesi de dikkat çekti. 

İstanbul’un silüetini bozduğu gerekçesiyle tartışılan 16/9 kulelerine ilişkin mahkemeden karar çıktı. Mahkeme kulelerin imar planının geçerli olduğuna hükmetti. Zeytinburnu'ndan yükselip İstanbul'u İstanbul yapan tarihi yarımadanın silüetini bozan 16/9 Kuleleri tıraşlanmayacak.

Astay Gayrimenkul, 2011'de imar planları ve yapı ruhsatlarının iptali edilmesi ve projenin bir bölümünün kamulaştırılması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesine dava açmıştı.

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİNİN VERDİĞİ İMAR GEÇERLİ

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Aralık 2009 tarihinde Zeytinburnu Belediyesi tarafından verilen yapı ruhsatının ve imar planının kesin ve nihai olarak geçerli olduğuna karar verdi.

ERDOĞAN 'KIRILDIM' DEMİŞTİ

Erdoğan, kuleleri yaptıran Astay İnşaat’ın sahibi, imam hatipten arkadaşı Mesut Toprak’la ilgili, “Zeytinburnu’nda tartışma konusu olan o binaların sahibiyle konuştum. Traşlayın dedim, özellikle rica ettim. Çok da yakından tanıdığım biri. Yapacaklarını beklerken, hiçbir şey yapmadılar. O nedenle çok kırıldım, beş yıldır konuşmuyorum” demişti.

Dahası yerel mahkeme kulelerin tarihi silüetini bozan kısmının yıkılmasına karar vermiş, Danıştay da karara yönelik itirazı reddetmişti. Böylece büyükşehir belediyesine kuleleri ‘traşlamak’tan başka seçenek kalmamıştı. Ancak belediye herhangi bir adım atmamıştı.

16:9 kulelerinde çok sayıda AKP’linin dairesi bulunduğu da ortaya çıktı.

ERDOĞAN'IN KIRILDIM DEDİĞİ İŞADAMI ONUN ADINA İMAM HATİP YATIRINCA...

Erdoğan, başbakanlığı döneminde küstüğünü söylediği Zeytinburnu'ndaki kulelerin sahibi iş adamı Mesut Toprak'ın yaptırdığı İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin yeni binasını 29 Eylül 2017'de hizmete açtımıştı.  Törende, önce Mesut Toprak sonra Erdoğan konuşma yapmıştı. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.