Köylerini korumak için ölümü göze aldılar

Köylerini korumak için ölümü göze aldılar

Yargının kesin kararıyla iptal ettiği HES projesi için yeniden ÇED başvurusu yapılınca Loç Vadisi halkı isyan etti: “Vadimiz için can vermeye hazırız, almak isteyen buyursun gelsin!”

A+A-

Kastamonu’nun Cide ilçesi sınırlarında yer alan Loç Vadisi, Türkiye’nin en önemli doğa alanlarından biri. Küre Dağları Milli Parkı sınırında bulunan vadideki köylülerin ve doğal yaşamın vazgeçilmezi olan Devrakani Çayı’nda Orya Enerji firması tarafından yapılmak istenen Cide HES projesine karşı yöre köylüleri 2009 yılında mücadele başlattı. Köylülerin açtığı davalarda, önce Kastamonu İdare Mahkemesi ardından ise Danıştay iptal kararı verdi. Ancak 2016 yılında Danıştay’ın kesin hükmüyle sonuçlanan yargı kararının ardından Orya Enerji firması yeniden ÇED başvurusu yaparak daha önce 7643 ağacın katledilmesine neden olan projeyi hayata geçirmek için harekete geçti.

Kastamonu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan duyuruya göre, yargının iptal ettiği HES projesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak ÇED raporu sunan firmanın başvurusuyla ilgili 21 Aralık tarihinde İnceleme Değerlendirme Toplantısı (İDK) yapılacak.

KARARA İSYAN EDEN LOÇ VADİSİ HALKI, YENİDEN EYLEMLİLİK BAŞLATTI

Kadın erkek günlerce vadilerinde nöbet tutarak HES şirketine karşı direnen Loç Vadisi köylüleri, Orya Enerji şirketinin yeniden ÇED süreci başlatması üzerine harekete geçti. İstanbul Beşiktaş’taki Kartal Meydanı’nda yöreye özgü Köçek dansı eşliğinde bir basın açıklaması yapan Loç Vadisi halkı, yetkililere seslenerek, “Sizler, Cide HES’e ÇED onayı verebilirsiniz ama biz Loç Vadimizi kimselere vermiyoruz. Biz Loç Vadimiz için can vermeye hazırız. Almak isteyen varsa buyursun gelsin” sözleriyle yeniden mücadele etme kararı aldıklarını duyurdu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.