Kırıklar’daki taş ocağı için yürütmeyi durdurma kararı

Kırıklar’daki taş ocağı için yürütmeyi durdurma kararı

İzmir’in Buca İlçesi’ne bağlı Kırıklar Köyü’ne yapılması planlanan taş ocağı için, İzmir Valiliği tarafından verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararının yürütmesi mahkemece durduruldu. Büyük kısmı zeytinlik olan köyde yapılaca

A+A-

DHA’nın haberine göre, Buca Belediyesi, köylülerin de karşı çıktığı, Kırıklar Köyünde açılmak istenen taş ocağı ve kırma eleme tesisi için, İzmir Valiliği tarafından 15 Haziran 2017 tarihinde verilen “ÇED gerekli değildir” kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle temmuz ayında dava açtı.

Dava dilekçesinde, Kırıklar Köyü’nde özel bir madencilik şirketi tarafından yapılması planlanan ‘II-A Grubu Maden (Kalker) Ocağı ve Kırma- Eleme Tesisi’nin çevresel olumsuz etkilerinin bölgedeki halkın sağlığı ve doğal çevre üzerinde olumsuz etkileri olacağı belirtildi. Etkilenecek alanın 25 hektarın üzerinde olması ve proje alanına 300 metre mesafede, ekili tarım alanı ve zeytinliklerin bulunması nedeniyle, ÇED raporunun gerekli olduğu savunuldu. Tesisin Buca Kırıklar Köyü’ne çok yakın mesafede kurulmak istendiği, dinamitle patlatma yapılacak sahadan kopacak taşların köy halkı için yaşamsal tehlike oluşturacağı da vurgulandı.

Davaya bakan İzmir 3. İdare Mahkemesi, geçen 14 Aralık’ta verdiği kararla Kırıklar Köyü sakinlerine derin bir nefes aldırdı. Mahkeme, ÇED gerekli değildir kararının yürütmesini durdurdu. Bu karar daha önce taş ocağına karşı çıkıp, eylem yapan köy halkını sevindirdi.

EYLEM YAPMIŞLARDI

Geçen temmuz ayında, yaşam alanlarına zarar verileceğini belirterek harekete geçen Kırıklar halkı, köylerinin 1700 metre yakınında yapılması planlanan taş ocağına karşı eylem yapmıştı. Kırıklar’ın yüzde yetmişinin zeytinlik olduğunu, taş ocağının açılması ile tüm geçim kaynaklarını yitireceklerini, temiz havası ile ünlü köylerinin tozla kaplanarak sağlıklarını tehdit edeceği endişesi taşıdıklarını söyleyen köylüler, köy meydanında toplanarak eylem yapmıştı. Eyleme Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina da destek vermişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.