Kılıçdaroğlu 'savaşçı' ekip kuracak!

Kılıçdaroğlu 'savaşçı' ekip kuracak!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hem genel başkanlık koltuğuna yeniden oturmak hem de partiyi 2019 yılındaki 3 seçime götürecek ekibini Kurultay'dan çıkarmak için mücadele edecek. 2019 için tanınmış isimlerden oluşan "Savaşçı bir ekip" kurmak istediği söylen

A+A-

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre; 

CHP’nin 3-4 Şubat’ta yapacağı 36. Olağan Kurultayı genel başkanlık yarışına sahne olacak. İstanbul eski Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ın ardından Yalova Milletvekili Muharrem İnce de adaylığın işaretini verdi.
 
8 yıldır CHP Genel Başkanlığı koltuğunda oturan Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına 2. kez çıkacak olan İnce adaylığını kendisine destek veren milletvekillerinin de katılacağı bir basın toplantısı ile duyuracak. İnce ekibi pazartesi günü yapılacak basın toplantısını ilk olarak CHP Genel Merkezi’nde yapmayı düşündü, ancak daha sonra bundan vazgeçildi. İnce adaylığını Meclis’te düzenleyeceği basın toplantısı ile ilan edecek.
 
2014 yılında gerçekleştirilen 18. Olağanüstü Kurultay’da Muharrem İnce 177 delegenin imzasıyla aday gösterilmiş, 415 oy almıştı. İnce’nin 2. kez girdiği bu yarışta “güç gösterisi” için daha çok delegenin imzasıyla aday olması bekleniyor. İnce’nin aday olmak için gerekli delege imzasını toplamakta sorun yaşamayacağı konuşulurken aynı durumun Ümit Kocasakal için geçerli olmadığı konuşuluyor. CHP kulislerine göre her ne kadar baro başkanlığı ile tanınmış bir isim olsa da daha önce partiye emek vermemiş bir kişinin Kurultay’da destek görmesi zor. Kocasakal’ın Adalet Yürüyüşü’ne dönük “Atatürk düşmanlarıyla yürümem” yönündeki sözlerini hatırlatan bazı milletvekilleri de “Son dönemin en başarılı eylemine bu şekilde yaklaşan bir isim bu partiye genel başkan olamaz” görüşünde.
 
KILIÇDAROĞLU YARA ALIR!
 
Kocasakal’ın aday olup olmayacağı Kurultay günü belli olacak ama Kurultay yarışının Kılıçdaroğlu ile İnce arasında yaşanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Liderlik yarışında Kılıçdaroğlu’nun yara alabileceğini düşünen milletvekilleri “Ama bu yara öldürmez. Yeniden genel başkan seçilir” görüşünü dile getiriyor.
 
Kulislere göre Muharrem İnce de bu tablonun farkında, ama adaylığının iki anlamı var. Buna göre İnce liderlik iddiasını sürdürdüğünü göstermek için aday olmak zorunda. Kazanamayacağını o da biliyor ancak hem İnce’nin hem de çok fazla şans tanınmasa da Kocasakal’ın hedefi bu Kurultay değil, onların hesabı 2019 hesabı, deniliyor.
 
BLOK LİSTE Mİ ÇARŞAF LİSTE Mİ?
 
CHP’nin 36. Olağan Kurultayı, partiyi 2019 yılındaki 3 seçime götürecek kadroların belirleneceği kurultay olacağı için büyük önem taşıyor. Bu nedenle milletvekili ve belediye başkan adaylarını belirleme sürecinde etkili olan Parti Meclisi üyeliğine ilgi yüksek. Kulislere göre CHP lideri Kılıçdaroğlu, önündeki 3 seçimi öngörerek, tanınmış, bilinen isimlerden oluşan “Savaşçı” bir ekip kurmak istiyor. Ancak ilk seçildiği kongre hariç bugüne kadarki kongrelerde çarşaf liste uygulayan Kılıçdaroğlu’nun çalışmak istediği ekibi “çizilerek liste dışı bırakılmadan” Kurultay’dan nasıl çıkaracağı merak konusu.
 
Kulislere göre Kılıçdaroğlu’nun yakın çalışma ekibi blok listeyi zorluyor. Ancak birçok CHP’li milletvekili Kılıçdaroğlu’nun siyaset anlayışı doğrultusunda bugüne kadar olduğu gibi çalışmak istediği bazı isimlerin liste dışı kalma ihtimaline karşın çarşaf liste uygulamasından vazgeçmeyeceğini düşünüyor.
 
CHP Tüzüğüne göre seçimlerin çarşaf liste mi blok liste ile mi yapılacağına Kongre günü karar verilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.