Kemal Kılıçdaroğlu: Bu ülkede adalet yok

Kemal Kılıçdaroğlu: Bu ülkede adalet yok

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sarıyer'de "Yerel Yönetimler ve Adalet" toplantısında konuştu.Türkiye'de adaletin, Adalet...

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sarıyer'de "Yerel Yönetimler ve Adalet" toplantısında konuştu.

Türkiye'de adaletin, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetleri eliyle yok edildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye'nin BM'ye ülkede adalet olmayacağını garantti ettiğini, "15 Temmuz darbe girişiminden sonra BM'ye bir yazı yazıldı. 21 Temmuz 2016'da. BM Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme. Bu sözleşmenin 13 maddesine çekince koyduk, 'OHAL döneminde askıya alıyoruz' dedik. Uygulamayacağız. 2 madde var ki çok ama çok önemli. Bunun üzerinde hiç kimse durmadı. Adil yargılama. Diyor ki, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti BM'ye verdiği dilekçe ile 'Ben OHAL döneminde adil yargılama yapmayacağım' diyor. Bir başka madde daha var. 'Tutulanlara insanca davranmayacağız' diyor. Yani, 'işkence yapacağım' diyor. Bizim anlı şanlı medyamız var ya, CHP bir şey söylediğinde, 'nasıl eleştiririz' diye yazanlar var ya. Bu iki madde hakkında kalem bile oynatamadılar" sözleriyle aktardı.

"Bu ülkede adalet yok. Biz adaletin mücadelesini veriyoruz. Devleti var eden adalet ve liyakattır" diyen Kılıçdaroğlu, yerel yönetimlerde yapılan uygulamaları ve özellikle de bazı illerin büyükşehir statüsüne geçmesiyle beraber il özel idareleri ile kurduğu ilişkiler hakkında, "Adalet kavramı soylu bir kavram. Herkesin üzerine titrediği bir kavram, adalet yüceltmek hepimizin görevi. Yerel yönetimlerde adalet. Hangi adalet? Bazı kentler Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapıldı. Oradaki il özel idaresinin görevi sona eriyor, mal varlıklarını tasfiye etmek zorunda. Bir bakıyorsunuz belediye iktidarın elindeyse, vali karar alıyor. İl özel idaresinin mal varlıkları belediyeye veriliyor. Düne kadar o hizmeti götüren araçların normalde belediyeye devredilmesi lazım. CHP'li bir belediye varsa devredilmiyor. Bize dönüp diyorlar ki, 'Biz adaletle ülkeyi yönetiyoruz'" dedi.

CHP lideri yaptığı konuşmada, ülkede iki hükümetin olduğunu, bunun birinin yasal, diğerinin ise gayri yasal olduğunu, "İki hükümet var. Bir saray hükümeti, bir Binali Yıldırım hükümeti. Bir yasal, biri gayri yasal." sözleriyle aktarırken, Afrin operasyonuna yönelik ise desteğini sürdürdü. Kılıçdaroğlu, "Afrin'de operasyonlar yapılmalı, hiçbir itirazımız yok. Ordumuza sonuna kadar güveniyoruz. Bu mücadelenin yanındayız ama beyler bundan rahatsızlar. Bunu gayet iyi biliyorum. Biz ülkemizin selameti için, 'önce Türkiye' diyoruz. Türkiye Cumhuriyeti sınırları pergelle çizilen bir ülke değildir" dedi.

"BİR AİLE DEVLETİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR"


Kemal Kılıçdaroğlu, "Her yerde söyledim bir daha söylüyorum; devlet adaletle, bilgiyle, birikimle, liyakatle, danışmayla yönetilir. Devlet kinle, öfkeyle, bilgisizlikle, ön yargıyla yönetilmez. Eğer devletin bütün kurumlarını bir kişinin iki dudağından çıkacak söze teslim ediyorsanız, orada parti devleti de yoktur; şahıs devleti vardır. Bugün Türkiye'nin geldiği nokta parti devletini aşmış bir aile devletine, bir şahsi devlete dönüşmüştür" diye konuştu.

ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ "BANTLARI YAYINLAYIN"

Afrin operasyonu esnasında Erdoğan'ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı telefon konuşması hakkında, telefon görüşmesinin kayıtlarının yayınlanması ısrarını sürdüren Kılıçdaroğlu, "Açıklamalar yapılıyor aralarında büyük farklılıklar var. Trump ile konuştuk. Anlatacaksınız gerçekleri evet. Orası farklı burası farklı açıklama yapıyor. Ben de diyorum ki, bantları yayınlayın, Amerikalıları mahçup edin. Niye gizliyorsunuz bunu?" dedi.

"VEREMEYECEĞİMİZ HESAP YOK"

Ataşehir ve Beşiktaş belediyelerinde yapılan görevden almalara yönelik ise "Biz hiçbir zaman denetimde şikayet etmedik. Hiçbir zaman. Bizim belediyelerimizin vermeyeceği hesap yok. Gelip denetlesinler ama şu gerçeği de herkese ifade etmek isterim. Belediye başkanları zorla istifa ettirildi. Demokrasilerde böyle bir şey var mı? Bir belediye başkanı istifa ederken kendisini tutamayıp ağlıyor. Kim yapıyor? Saray hükümeti yapıyor" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.