Nalan Mettin

Nalan Mettin

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Keçiboynuzundan Sevgiler Sevgililer Gününe 

A+A-

Merhaba Sevgili Okurlarım,

Evrensel Sevgi Kutlama günü yine geldi çatı…

Sevgililer gününün gündem konusu malum!

Gündem konusu reklamlarında bol bol duyduğunuz elmas, pırlanta ve karat deyimini bolca duymuşsunuzdur. 

Peki karat deyiminin; Yüzyıllar boyunca elmas ölçmek için kullanılan keçiboynuzu tohumlarından geldiğini biliyor musunuz?

 Her bir tohumunun ağırlığının eşit olduğu bir meyveden bahsediyorum.

Hadi gelin, keçiboynuzu ile eskiye yolculuk yapalım.

Osmanlı döneminde ise ağırlık ölçüsü olarak kullanıldığı, 4 tane tohumun 1 dirhem ettiğini ve hatta durumu olan varlıklı kişilere bir şey satılırken fazladan 1 çekirdek ilave edildiği için, fazla süslü ve şatafatlı olan kişilere de 2 dirhem 1 çekirdek deyiminin buradan geldiği rivayet edilmektedir.

Bu kadar anlam ifade eden Harnup ya da keçiboynuzu hakkında biraz fikir edinelim mi?

Tarihçesi oldukça eski olan keçiboynuzunun, içerdiği gallik asitin insan sağlığı açısından sayısız faydaları olduğu da uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

 Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu; ‘’Harnup ya da keçiboynuzunun içerdiği gallik asitin insan vücuduna olan sayısız faydaları bilinse insanoğlu mutfağından eksik etmeyecektir’’ beyanında bulunmuştur. 

7 den 70 e herkesin günlük vitamin ihtiyacını karşılayacak potansiyele sahiptir.

screenshot_20200213_151050.jpg

İyi bir ağrı kesicidir, alerjilere karşı önleyici, balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı, alerjik astım ve nefes darlığından çok güçlü etkiye sahiptir, antiseptik özelliği ile mikroplara karşı savaşma direnci geliştiren, soğuk algınlığına karşı iyi bir koruyucudur, içerdiği sodyum ve potasyum sayesinde tansiyon dengeleyici, içerdiği yüksek mineral ve vitamin sayesinde diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu, kandaki zehirli maddeleri temizleyen, mide şişkinliğini giderme özelliğine sahip, içerdiği yüksek miktarda kalsiyum ( sütün 3 katı kalsiyum içerir) ve potasyum ile kemiklerin güçlenmesinde ve zeka gelişiminde de etkilidir. Yüksek miktarda fosfor içerdiğinden kemikleri güçlendirmek için destektir. Osteoporoz rahatsızlıklarında ise güçlü bir kalsiyum desteğidir. Aynı zamanda erkekler için iyi bir afrodizyak, içerdiği E vitamini ile anemiye de destektir. Vücuda giren radyasyonu dışarı atma konusunda etkilidir.

Diyetlerinizde İştahı önler ve kilo vermenizi destekler, hasar gören hücrelerin yenilenmesini sağlar

Hemen hemen her şeyin tazesi makbul iken keçiboynuzunun eskisi makbuldür.

Keçiboynuzu çekirdekleri ilaç sektöründe kullanıldığı gibi, kozmetik, kimya, tekstil endüstrisi ve matbaacılık alanlarında da kullanılmaktadır.

screenshot_20200213_163658.jpg

Not: Keçiboynuzunun içerdiği şeker ve kalori miktarı, kakaoya göre daha azdır. Bu sebeple diyabet hastaları için güvenli olduğu düşünülse de, şeker düzeyi yüksek hastalarının doktoruna danışmadan kullanması önerilmemektedir. Tükettiğimiz her şey de olduğu gibi, keçiboynuzunu da dozunda tüketmemiz gerekmektedir.

Yüreğinizdeki sevgiyi, bir gün değil bir ömür yaşatabildiğiniz 

Nice sevgililer günü yaşamanız dileğiyle,

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

 

 

            

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar