Kayıp bebek, 40 yıl sonra gerçek ailesine kavuştu

Kayıp bebek, 40 yıl sonra gerçek ailesine kavuştu

Arjantin'de askeri diktatörlük döneminde solcu ailelerden koparılıp asker ailelerine verilen bebeklerden birinin kimliği 40 yıl sonra saptandı. Plaza de Mayo Büyükanneleri tarafından bulunan Adriana gerçek akrabalarıyla biraraya geldi.

A+A-

Şimdilik soyadının açıklanmasını istemeyen Adriana, 1976-1983 arasında Arjantin'i yöneten cunta tarafından kaçırılan bebeklerden biri olduğunu öğrendi. 'Kayıp torunları' arayan Plaza de Mayo Büyükanneleri'ne ulaşan Adriana'nın DNA'sı cunta döneminde kaybedilenlerden biriyle eşleşti.

 

126. TORUN

'Kirli Savaş'a karşı kampanyalarını 40 yıldır devam ettiren Büyükanneler, buldukları 126. torun için salı günü basın toplantısı düzenlendi. Gazetecilere hikayesini anlatan Adriana, kendisini yetiştiren çiftin ölümünün ardından aslında onların biyolojik çocuğu olmadığının kulağına geldiğini belirtti.

'HER ŞEYDEN ÇOK İSTEDİM'

Bunu cumartesi öğrenen, pazartesi ise soluğu Plaza de Mayo Büyükanneleri'nin yanında alan Adriana, ''Doğum tarihimden ötürü kayıplardan birinin çocuğu olabileceğimden hep şüpheleniyordum, bunu öğrenmeyi her şeyden çok istiyordum'' dedi.

ANNESİ BABASI SOLCU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİYDİ

DNA testine girdiğini, ama Plaza de Mayo'nun DNA veri tabanıyla eşleşme gerçekleşmediğini, bu yüzden terk edilmiş bir çocuk olabileceğini düşünmeye başladığını anlatan Adriana, 4 ay geçtikten sonra pazartesi günü Kimlik Hakkı Ulusal Komisyonu'ndan (CONADI) telefon geldiğini belirtti. Sadece yüz yüze görüşmede verebilecekleri bir bilgi vardı. Komisyon'a gittiğinde kendisine Violeta Ortolani ile Edgardo Garnier'in çocuğu olduğu söylendi. Çift, La Plata'da mühendislik öğrencisiyken tanışmıştı ve solcu öğrenci hareketinin içindeydi.

8 AYLIK HAMİLEYKEN GÖZALTINA ALINDI

Ortolani Aralık 1976'da 8 aylık hamileyken ordu tarafından gözaltına alındı. Adriana Ocak 1997'de gözaltında doğdu. Kayıp sevgilisini ve çocuğunu arayan Garnier de bir ay sonra gözaltına alındı. O sırada 23 yaşında olan Violeta ile 21 yaşında olan Edgardo'yu bir daha gören olmadı. ABD destekli cunta döneminde bu şekilde 300 bin kişi kayboldu.

BABAANNE ARAMAKTAN HİÇ VAZGEÇMEDİ 

Plaza de Mayo Büyükanneleri'nin üyelerinden biri olan Garnier'in annesi kayıp torununu aramaktan hiç vazgeçmedi. Salı günkü basın toplantısına katılamadı ama Adriana babaannesiyle telefonda görüştüğünü belirtti. ''Hem içi hem dışı öyle güzel bir insan ki, öyle bir karakter ki… Sevgi her zaman nefretten daha güçlüdür'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.