"Kalamış Parkı'nı yok etmek kente ihanettir"

"Kalamış Parkı'nı yok etmek kente ihanettir"

Kadıköy Kent Konseyi, Kalamış Sahilinde “Kent ve Yaşam Şenliği” düzenleyerek, kıyıların imara açılmasını ve Kalamış Parkının tehlikeye girmesini protesto etti

A+A-

İstanbul’un önemli parklarından Kadıköy’deki Kalamış Parkı’nın, marinanın imara açılması sonucunda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya gelmesine tepkiler sürüyor. Son olarak Kadıköy Kent Konseyi, Kalamış Sahili’nde “Kent ve Yaşam Şenliği” düzenleyerek, kıyıların imara açılmasını protesto etti. Şenliğe CHP PM Üyesi Kadir Öğüt, Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, CHP İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Gürsel Tekin ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da katıldı.

Şenlikte gazetecilere açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Kalamış Marinası genişletilmek ve halkın nefes aldığı bu alan da marinaya dönüştürülmek isteniyor. Bu bir katliamdır” dedi. Şarkılara konu olan Kalamış’ın doğal yapısının bozulmasının, kentlilerin belleğini silmekle eşdeğer olduğunu da belirten Yarkadaş, “Bu kötülüğü Kadıköylülere yapmayın” çağrısında bulundu.

Kent belleğinde önemli yere sahip

Kıyıların betona dönüştürülmesiyle birlikte, halkın yürüyebileceği, bir araya gelip nefes alabileceği tek bir alanın bile kalmayacağını belirten Yarkadaş, şöyle konuştu:

“Kalamış Sahili, Türkiye’nin en ünlü alanlarından biri... Münir Nurettin’in o eşsiz şarkısıyla anılan bir bölge... Dolayısıyla kent belleğinde önemli bir yer tutuyor. Şimdi burası da yok edilmek ve buraya beton binalar dikilmek isteniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AKP’li Büyükşehir Belediyesi bu girişimden derhal vazgeçmelidir. Kalamış Sahili, beton bir mezarlığa dönüştürülmemelidir.”

Kadıköy’e ilişkin değişikliklerin masa başında planlanmasının doğru olmadığını da belirten Yarkadaş, “Burayı sadece Kadıköylüler değil, İstanbul’da yaşayan herkes kullanıyor. Halk bu parka gelerek denizi izliyor, yürüyor ve nefes alıyor. Halkın kullandığı bu sahili marinaya dönüştürmek, kente ihanettir” dedi.

kalamis-parkini-yok-etmek-kente-ihanettir-410572-1.

İmza kampanyası başlatıldı

Etkinliğe katılanlar, çeşitli müzik gruplarının verdiği konserin ardından, kıyıların imara açılmasını protesto etmek amacıyla imza kampanyası da başlattı. Kampanyaya CHP’li Gürsel Tekin, Barış Yarkadaş, Kadir Öğüt, Ali Narin ve Aykurt Nuhoğlu da katıldı.

Öte yandan Kent Konseyi adına yapılan açıklamada, Kadıköy Sahili’ne yapılmak istenen cami projesinin iptal edilmesi de istendi. Konsey, sahildeki atık tesisinin “İleri Biyolojik Atık Tesisi’’ne dönüştürülmesini de talep etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.