Kadın Masal Kahramanları Sergide

Kadın Masal Kahramanları Sergide

Masal kahramanı kadınlar, çizgiyle hayat buldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarım Programı Öğretim Görevlisi Dr. Duygu Kocabaş Atılgan, masallardaki kadın kahramanların hikâyesini illüstrasyonlara aktardı. Güzelliğin yanı

A+A-

Dr. Atılgan, halkın ortak anlatımının sonucu kuşaktan kuşağa aktarıldığı masallara farklı bir bakış açısı getirmek istediğini belirterek, “Olağanüstü olaylara yer veren, kısa halk öyküleri günümüzde pek anlatılmıyor. Masallar, anlatanın sesiyle hayat bulurken, dinleyicinin zihninde şekillenir. Hem anlatanın hem de dinleyenin keyifle çıktığı bu keyifli yolculuk dijital dünyaya yenik düşüyor. Ben de özellikle kadın kahramanların olduğu masalları aktarmayı istedim” dedi.

“Uyuyan Güzel”, “Gizemli Kız”, “Boncukcu Kız”, “Deniz Kızı” ve “Yeşil Melek”  adlı masallardan esinlenerek illüstrasyonlar hazırladığını, bunları kumaşlara aktararak masal parşömeni oluşturduğunu söyleyen Dr. Atılgan, “Masalların ortak özelliği kadın kimliğini merkeze almalarıdır. Bu kimliğin yapıtaşları güzelliğin yanı sıra, korkusuzluk, bağımsızlık, zekâ ve hayal gücüdür. Masalların kadın kahramanları da karşılarına çıkan her zorluğu güçlü duruşları ve zekâlarıyla alt etmiştir. Böylece hayatlarına yeni bir sayfa açmayı başarmışlardır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.