Kadın Eserleri Kütüphanesi'nin 2018 ajandası hazır

Kadın Eserleri Kütüphanesi'nin 2018 ajandası hazır

Kadın Eserleri Kütüphanesi, kuruluşundan bu yana hazırlanan tematik ajanda serisine bu yıl bir yenisini daha ekledi. Bu yılki ajanda, Türkiye'deki kadınların konumuna, hak mücadelesine ilişkin bilginin gelişimini ve dönüşümünü konu ediniyor.

A+A-

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı'nın, geleneksel hale getirdiği ajandasının bu yılki konusu; kadın hareketinin uzun yıllar içinde biriktirdiği analitik ve yöntemsel bilginin "tadımlık" bir özeti. Sayıları giderek artan kadın tarihi çalışmalarının zenginliğini gösterme amacıyla hazırlanan ajanda böylece Türkiye'de kadınların konumuna, hak mücadelesine ilişkin bilginin gelişimini ve dönüşümünü ortaya koyuyor. 

Ajandada kadın tarihi yazımı ve kadınların tarihsel dönemlerdeki çeşitli yapılar içindeki durumlarını inceleyen 1931-2017 yılları arasında yayımlanmış yüz kitap çalışması bulunuyor. Seçilen kitaplar özellikle araştırma niteliği taşıyor. Ayrıca kadın tarihi çalışmalarına önemli kolaylık sağlayan, kadın tarihnin kaynaklarından bibliyografyaları (dergi, kitap, makale vb.) da dahil edildi. 

100 eser ile kadınların başkaldırı tarihi

Ajandada yer verilen yüz eserin yazarı, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e 1980'lerden günümüze, çeşitli yapı ve kurumlardaki kadın hayatlarının türlü biçimlerini hem ezilme hem de buna başkaldırdıklarını, kadınların hak mücadelesini araştırarak ortaya koymaya, kadınların çeşitli tarihsel dönemlerde görünür kılmaya çalışıldı. Seçkide edebiyat araştırmalarından emek ve sınıf çalışmalarına, siyaset biliminden sosyoloji ve tarihe, eleştirel din incelemelerinden cinsellik araştırmalarına, biyografilerden kurumsal tarihlere, Dersim'in kayıp kızlarından Ermeni feministlere, Kürt kadınlarının konumundan Türk modernleşmesinde rol almış öncü kadınlara vb. uzanan bir çeşitlilikte bu "görünürlüğü" izlemek mümkün.  

Ajanda kütüphaneden temin edilebiliyor. 

Web sitesi: kadineserleri.org 

kadineserleri@gmail.com 

0 212 621 81 34 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.