İşte Paris Anlaşması'nın ekonomiye etkisi

İşte Paris Anlaşması'nın ekonomiye etkisi

Büyük ses getiren ve 197 ülkenin imzaladığı Paris Anlaşması’nın ikinci yıl dönümü ile birlikte değerlendirmeler yapıldı.

A+A-

Paris Anlaşması’nın imzalanmasının üzerinden henüz 2 yıl geçmiş olmasına rağmen, siyasi ve ekonomi alanında Paris Anlaşması’nın etkisi görülmeye başlandı. Hem devletler nezhinde önemli somut adımlar yaşanırken hem de ekonomik alanda da iklim değişikliği ile mücadele için önemli gelişmeler yaşandı.   Paris Anlaşması kapsamında küresel ekonomideki gelişmeler, yenilenebilir enerji alanında son iki yılda yaşananlar,  fosil yakıtları terk etme konusunda alınan ulusal ve özel sektör kararları ile elektrikli araçlar gibi önemli alanlarda yaşanan gelişmeleri derledik. 

 

Küresel Sermaye Fosil Yakıtlardan Vazgeçiyor   Paris Anlaşması ile iklim değişikliği ile mücadeleye devletlerin verdiği siyasi destek ve özellikle enerji ekonomisinde ortaya çıkan reel gelişmeler, yatırımcıların fosil yakıtlardan vazgeçmesini hızlandırdı.   Son iki yılda, yatırımcıların fosil yakıtları terk etmeye dair aldığı kararlar, küresel ekonominin karbonsuzlaşmaya başladığını ortaya koyuyor.   Norveç ulusal varlık fonu –dünyanın en büyük ulusal varlık fonu- kömüre yatırım yapan şirketlerden yatırımlarını çekme kararı aldı.  Kasım 2017’de, fonu yöneten Norges Bank Maliye Bakanlığı’na petrol ve doğal gaz varlıklarından da vazgeçilmesine dair bir teklif sundu. Bonn İklim Görüşmeleri sırasında, Norveç’in en büyük özel emeklilik fonu Storebrand 1,1 milyon euroluk fosil yakıt içermeyen yeni bir fon başlatarak Norveç kamu emeklilik fonuna da aynı yolu izlemesi çağrısında bulundu. Paris Anlaşması’nın ertesinde, Avustralya, Kanada, Çin, Avrupa, ABD ve Japonya’daki dünyanın en büyük 37 bankası 2015 ve 2016 yılları arasında fosil yakıt yatırımlarını %22 oranında azalttı. Özel sektör de yatırımlarını fosil yakıtlardan çekme kararları alıyor. Deutsche Bank, Crédit Agricole ve Société Générale, gibi büyük yatırımcıların kömür projelerine yatırım yapmaktaki tereddütleri giderek artıyor. RBS ve Brezilya kalkınma bankası BNDES gibi diğer bankalar ise yatırımlarını fosil yakıt projelerinden çekiyor ve yenilenebilir enerji projelerine yöneliyorlar. BNP Paribas Ekim 2017’de kaya ya da katran kumullarından çıkarılan petrol ve gazla ilişkili şirketlere finansman sağlamayı durduracağını açıkladı. Daha önce de kömür projelerini finanse etmeyeceğini açıklamıştı. Mart 2016’da JPMorgan gelişmiş ülkelerde yeni kömür yatırımlarını sonlandıracağını açıkladı.  Sigorta devi Axa kömür yüzünden riski en yüksek olan şirketlere yatırım ve sigorta desteği vermeyi keseceğini açıkladı.  

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.