İstanbul’un gizli incisi: Bathonea

İstanbul’un gizli incisi: Bathonea

Bathonea; 2700 yıl sonra hak ettiği değere kavuşuyor. Gizli inci, tüm Dünya’dan turist çekeceği ve tarih ile doğanın, dün ile bugünün birlikte yaşanılacağı zamanlarına doğru hızla gidiyor.

A+A-

Kentlerin tarihi ve doğal dokusu, yani zaten orada var olanların ve geçmişte kentlerde yaşayan insanlar tarafından var edilenlerin hoyratça yok edildiği ve yerini hep daha kötüsüne, hep daha çirkinine bıraktığı bir dönemden geçiyoruz. Tarihi binalar yanıyor, kentsel dönüşüm adıyla sadece zayıflar değil; semte dokusunu da veren binalar da yıkılıyor ve hepsinin yerine kimliksiz, yersiz bir mimari ile yenileri inşaa ediliyor. Geçmişte bir yapının İstanbul’un hangi semtinden olduğunu dahi anlamak mümkünken; şu anda fabrikasyon bir apartmanın Türkiye’nin hangi şehrinde olduğunu anlamak dahi mümkün değil. Keza doğal doku da bundan etkileniyor. Nedeni belli, faili meçhul yangınlar doğal dokuyu da vuruyor; yangından sonra da mutlaka ama mutlaka iş makinaları devreye giriyor. Herhalde Dünya üzerinde hiçbir kent yoktur ki İstanbul kadar; isminde doğaya dair izler taşıyan sitelere sahip olsun ama o sitelerin hepsi de doğayı yok ederek inşaa edilmiş olsunlar.

Hal böyleyken İstanbul’un içerisinde hem tarihi, hem de doğal bir alan bulmak gitgide zorlaşıyor. Bu yazının konusu olan Bathonea tam da böyle bir yer.

İstanbul’un yeni tarihi yarımadası : Bathonea

Çok bilinmediği için öncelikle kısaca Bathonea’yı anlatmak gerekiyor. Küçükçekmece Gölü’nün kıyısında ve Avcılar Belediyesi’nin sınırları içerisinde kalan Bathonea’nın adının kamuoyunda sıkça duyulmasının tarihi 2009. Bu tarihte “İstanbul’un yeni tarihi yarımadası” olarak nitelendirilen antik Bathonea kentinde kazı çalışmaları başlıyor. Yapılan çalışmalar hemen meyvesini veriyor ve Bathonea Antik Kenti, Amerikan Arkeoloji Enstitüsünün yayınında, 2009’un dünyadaki en önemli keşifleri sıralamasında ilk 15 içinde yer alıyor. İstanbul’un ve dolayısıyla insanlığın tarihini değiştirecek bir yer kısacası. Ortaya çıkıyor ki 2700 yıllık bir tarihi kent İstanbul’un içerisine gizlenmiş şekilde günümüze gelmiş. Bir tarafında göl, bir tarafında deniz ve ortasında İstanbul’un tarihini içinde saklayan gizli inci Bathonea.

İstanbullular 2700 yıl sonra yeniden nefes alacak

Bathonea Antik Kenti tarihi zenginliklerinin yanında yeşil yapısı ve yeşil yapısının getirdiği olumlu etkilerle de öne çıkıyor. Örneğin 37 kuşa ev sahipliği yapıyor; doğa yürüyüşlerine ve şehrin içerisinde nefes almaya yönelik olanaklarıyla öne çıkıyor. Ve en güzeli de tabii ki bunu aynı zamanda tarihle birleştiriyor. 2700 yıl önce İstanbulluların güneşi izleyip, nefes aldığı yerde, aynı şekilde nefes alıp yürüme imkanını günümüz İstanbullularına sunuyor. İstanbul’daki dertlerin zaman içinde değişmediğini bize göstererek rahatlamamızı sağlıyor.

Bathonea kazılarında 1400 yıllık depresyon ve kalp ilacı bulunduğunu görerek İstanbul’da bazı konuların hiç değişmediğini de bize düşündürtebiliyor. Şaka bir yana Bathonea her haliyle çağları doğanın kucağında birleştiriyor.

Yapılaşma tehditi dönemi

Maalesef ki her doğal ve tarihi alanın başına gelen, Bathonea’nın da başına getirilmek istendi. 2014 yılında Bathonea yapılaşma tehditi ile karşı karşıya kaldı. Neyse ki, 1. Derece Sit Alanı olan bölge bu tehlikeden sıyrıldı ve kurtuldu. Peki şimdi ne olacak Bathonea? Yapılan açıklamalara bakıldığında Avcılar Belediyesi’nin bu gizli inciyi ortaya çıkartıp, parlatıp İstanbullulara sunacağı görülüyor. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, Avcılar ve İstanbul açısından büyük önem taşıdığını ifade ettiği Bathonea için kazılar tamamlandıktan sonra bölgenin İstanbul’un ören yeri haline geleceğini belirtiyor örneğin. Böyle bir alana yıkmaya ya da ranta açmaya yönelik bir bakış açısıyla değil; koruma, değerini ortaya çıkarma ve insanlığa sunma bakış açısıyla yaklaşılması kritik bir unsur. Şunun şurasında üç sene önceye kadar yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bir alanın; bir yerel yönetimin üniversitelerle ve ilgili bakanlıklarla işbirliği içinde değerlendirilmesi çok önemli.

2700 yıl önce Truvalıların ticaret yollarından bir tanesi olan ve İstanbul’da Hititlerin izlerinin görüldüğü Bathonea; Avcılar Belediyesi’nin öncülüğünde 2700 yıl sonra yine hak ettiği değere kavuşturulmak isteniyor. Gizli inci, tüm Dünya’dan turist çekeceği ve tarih ile doğanın, dün ile bugünün birlikte yaşanılacağı zamanlarına doğru hızla gidiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.