İnci yıkıldı, mahkemeden 3 yıl sonra iptal kararı

İnci yıkıldı, mahkemeden 3 yıl sonra iptal kararı

İstanbul’da Yeşilçam filmlerinin tarihi mekanı İnci Sineması’nı yıkan imar planı değişikliği mahkeme tarafından iptal edildi. İnci Sineması dava sonuçlanmadan yerine otel yapılmak için 2014 yılında yerle bir edilmişti.

A+A-

İstanbul Pangaltı’daki İnci Sineması’nın yıkılmasına sebep olan imar planı değişikliği mahkeme tarafından iptal edildi. Dava devam ederken yıkılan İnci Sineması’nın yerinde inşaat yükselirken alınan karar tepkilere neden oldu. Konuyu yargıya taşıyan isimlerden eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Doğan, “Geç gelen adalet adalet değildir” dedi.

İnci Sineması’nın yıkım kararını 2012 yılında Planlama Müdürlüğü’nün karşı çıkmasına rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi aldı. Sinemanın yerine otel ve rezidansa onay veren plan tadilatını CHP’li Meclis Üyesi İbrahim Doğan yargıya taşıdı. Dava sonuçlanmadan Yeşilçam filmlerinin tarihi mekanı İnci Sineması, yerine otel yapılmak için yerle bir edildi.

İnci Sineması’nın yıkılmasının ardından 3 yıl geçti. Eski CHP’li Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Doğan’ın, İstanbul 8 İdare Mahkemesi’ne taşıdığı İnci Sineması’nın yıkılmasını sağlayan 1/5 binlik plan değişikliği iptal edildi. Mahkeme kararında, yeni imar planında kent içi trafiğin artacağına, kamu yararı ve şehircilik ilkelerine aykırılığa dikkat çekti.

Böyle adalet olur mu?

BirGün’e konuşan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Doğan, “Mahkemeler bilinçli bir şekilde geç karar veriyor. Geç gelen adalet adalet değildir. Böyle adalet olur mu? Adaletsizlik İnci Sineması gibi bir değerimizin otel ve rezidans inşaatı uğruna yok edilmesine sebep olmuştur. Şu anda tarihi sinemanın yerinde 6 katlı bina var” diye konuştu.

‘Hukuka ve mevzuata aykırı’

İstanbul 8. İdare Mahkemesi kararında şu ifadelere yer verdi: “Tüm dava dosyasında yer alan bilgi ve belgeler ile mahkememize sunulan bilirkişi raporunun birlikte değerlendirilmesinden dava konusu 15.09.2012 tasdik tarihli ve İstanbul İli Şişli İlçesi Halaskargazi mahallesi 63 pafta 679 Ada, 9-82 parsellere ilişkin 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğinin önceki planda yer alan donatı alanlarının yeni planda aynı miktarda yer almadığı ve imara açılarak yapılaşma getirildiği, plan notlarının 5. maddesinde yer alan hükmün yapılaşma emsal değerini belirsiz bir düzeyde artıracağı ve kent merkezi içinde katlı otopark alanları kent içi taşıt trafiğini artıracağı yönündeki tespitler bir arada değerlendirildiğinde, dava konusu plan değişikliğinin kamu yararına, şehircilik ilke ve esaslarına, hukuka ve mevzuata aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.