İmara açılan alanda protesto: Karayolları arazisi imara açılmasın, halka kalsın

İmara açılan alanda protesto: Karayolları arazisi imara açılmasın, halka kalsın

Maltepe’de Karayolları arazisinin imara açılması protesto edildi. Küçükyalı Karayolları Dayanışması, söz konusu alanın imara açılmamasını, kamu kullanımında kalmasını talep etti

A+A-

İstanbul Maltepe’de bulunan Karayolları arazisinin imara açılması protesto edildi. Küçükyalı Karayolları Dayanışması, dün düzenlediği eylemde arazinin şehircilik ilkelerine aykırı şekilde imara açılmasına dikkat çekti. Eylemde konuşan Mimarlar Odası’ndan Esin Köymen, “Özelleştirme kapsamına alındıktan sonra TOKİ’ye devredilen 118.850 m2’lik bölümü Emlak Konut GYO A.Ş.’ne satılmış ve ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden planlanmıştır.

Yapılan bu planlarda alanın çok büyük bir kısmı yüksek yoğunluklu Ticaret ve konut alanı olarak ayrılmıştır” dedi.


“Planların iptal edilmesi için açılan davalar devam ederken, Maltepe Belediye Başkanlığı tarafından binalara ruhsat verilmesiyle, 4 katlı konutlardan oluşan yerleşim alanının ortasına 40 katlı blokların yapılmasının yolu açılmıştır” diyen Köymen, “İnşaatlar devam ederken Maltepe Belediye Başkanlığı tarafından açılan dava sonuçlanmış, mahkeme; imar mevzuatına , planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı bulduğu bu planları iptal etmiştir.


Mahkeme kararının hemen ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı büyük bir hızla yeniden plan yapmış, eskisinden farkı olmayan bu planı askıya çıkarmıştır” şeklinde konuştu.


Mimarlar Odası temsilcisi Köymen’in açıklamasından satırbaşları şu şekilde:

» Kamuya ait ne kadar alan varsa, özelleştirme kapsamına alınarak tüketilmektedir. Oysa bu tür alanların kamunun ihtiyaçları doğrultusunda ve kamu yararına kullanılması temel ilke olmalıdır.


» Nüfusu giderek artan ilçemizde; ihtiyaç ve talepler değerlendirilmeden, sadece sermayenin baskısıyla alınan, katılımcılığa yer vermeyen plan kararlarını kabul etmiyoruz.


» Planlı yapılaşmanın temel ilkelerinden biri ‘Yaşam Kalitesini Yükseltmek’tir. Bu ilke doğrultusunda; kentsel donatı alanlarının ve kamuya açık alanların kent bütününde yeterli ve dengeli olarak dağılması önemlidir. Bu şekilde toplumun tüm kesimlerinin bu alanlardan yararlanabilmesi esas olmalıdır.


» Tam da bu nedenle yoğun yapılaşma baskısı altında olan ilçemizde; kamusal alan ihtiyacımız mekân kalitesini yükseltmenin en temel koşuludur.


» Maltepe Belediyesi’nin açtığı dava sonucunda planın iptal edilmesi bir kazanımdır. Ancak, 40 katlı kulelerin yerine 28 katlı kulelerin yapılacak olması kazanım değildir. Yapılacak inşaatların alanında bir değişiklik olmayacağı yeni planla açıklanmıştır. 


» Maltepe Belediyesi, davasının arkasında durmalı, yeni yapılan plana da dava açmalıdır. Maltepe halkı ile birlikte, bu alanın kamu kullanımında kalması için, mücadelesini sürdürmelidir.

***

Projenin 5 olumsuz sonucu

Küçükyalı Karayolları Dayanışması’na göre arazi şimdiki planlarla imara açılırsa şunlar gerçekleşecek:


“ 132 bin 107 m2’lik kamusal alan yok olacak.


“ 68 bin m2’lik alanda 650 bin m2 inşaat yapılacak.


“ Bu proje gerçekleşirse E-5 trafiğine yüzde 10 ilave yük getirecek.


“ 4 katlı binaların olduğu bölgede 28 katlı kuleler yükselecek.


“ Bölgede afet sonrası toplanma alanı olabilecek tek yer yok olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.