Festivalden bize kalan: Sürdürülebilir bir yaşam mümkün

Festivalden bize kalan: Sürdürülebilir bir yaşam mümkün

Sürdürülebilir bir yaşam hayalini paylaşanların ve “Ne olacak bu dünyanın hali, ben ne yapabilirim?” kaygısı taşıyanların bir araya geldiği ve bu yıl onuncu yaşını kutlayan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2017, 10 ilde eş zamanlı olarak 22-26 Kasım ta

A+A-

Festivalden bize kalan: Sürdürülebilir bir yaşam mümkün

Sürdürülebilir bir yaşam hayalini paylaşanların ve “Ne olacak bu dünyanın hali, ben ne yapabilirim?” kaygısı taşıyanların bir araya geldiği ve bu yıl onuncu yaşını kutlayan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2017, 10 ilde eş zamanlı olarak 22-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti. 

Bu sürede aralarında İran, Kanada, Hollanda, Kongo, ABD, Fransa, Rusya, Türkiye, Hindistan, İspanya, İsrail, Filistin ve İngiltere’nin bulunduğu toplam 13 ülkeden, 22 belgesel film festival süresince izleyici ile buluştu. Tüm film gösterimlerinin ve performans, müzik dinletisi gibi diğer etkinliklerin ücretsiz olduğu festivale bu sene Antalya, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Manisa ve Mersin ev sahipliği yaptı.

Filmler umut yeşertti

Karmaşık küresel sorunları ve bu sorunlara yerel ölçekte çözüm üretmeye çalışanların ilham verici hikâyelerini anlatan kısa ve uzun metraj belgesellerden oluşan SYFF 2017 seçkisi;

- Yenilenebilir enerjiyi fosil yakıtlardan daha ucuza üretebilir miyiz?

- İnsanlık plastik üretmeden yaşamını sürdürebilir mi?

- Çocuk kölelerin çalışmadığı bir çikolata üretmek mümkün mü?

- İnsanların ihtiyacı olan hizmetleri ve ürünleri çok daha ucuza üretebilir miyiz?

- İklim değişikliğini durdurabilir miyiz ve olumsuz etkilerine hazırlanabilir miyiz?

- Daha anlamlı işlerde çalışabilir miyiz?

- Döngüsel bir ekonomi mümkün mü?  sorularının etrafında şekillendi.

Değişimin mümkün olduğunu kanıtlayan hikayeleri ve yeni bir yaşam kültürü yaratılabileceğini konu alan filmleri izleyici ile buluşan Sürdürülebilir Yaşam Festivali  umutları yeşertti. 

FESTİVAL HAKKINDA

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2008 yılından bu yana, sürdürülebilirlik kavramının ve birbiriyle etkileşim içinde olan sistemik sorunların daha iyi anlaşılmasını sağlarken dünyanın farklı bölgelerinden topladığı hikayelerle ilham vererek yeni bir yaşam kültürünün oluşmasına katkı veriyor.

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi tarafından gerçekleştirilen Festival, Kolektif ile aynı vizyonunu paylaşan birey ve organizasyonların desteği ve katılımıyla büyümektedir.

2016 yılında Türkiye’den ve Dünya’dan 25 belgeseli bir araya getiren Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2016’yı 18-19-20 Kasım tarihlerinde bu yıl 16 bin kişi izlemişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.