Eskişehir Alpu Ovası için karar çıktı

Eskişehir Alpu Ovası için karar çıktı

Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmelik’te yapılan değişikliğin ardından yeniden toplanan Toprak Koruma Kurulu Eskişehir’de Alpu Ovası'na ilişkin kararını verdi.

A+A-

Eskişehir’de yer alan birinci sınıf tarım arazilerinin yüzde 40’ının yer aldığı Alpu Ovası’nın tarım dışı kullanımının oylanacağı toplantı Eskişehir Valiliği’nde gerçekleştirildi. Yeni yönetmeliğe göre toplanan kurulda 3 ret oyuna karşı 6 evet oyu kullanıldı ve Alpu Ovası birinci derece tarım arazisi kapsamından çıkarıldı.

 

Tarım arazilerinin tarım dışı kullanımına yol açan düzenleme Eskişehir Valisi, Tarım İl Müdürü, İl Defterdarı, Çevre ve Şehircilik Müdür, DSİ ve Eskişehir Üniversitesi’nden gelen katılımcının “evet” oyuyla kabul edildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Ziraat Mühendisleri Odası ve TEMA’nın “hayır” oyuna karşın altı “evet” oyu ile bölge tarım vasfından çıkarılarak, termik santral 

CHP'Lİ YÜKSEL: KARARIN ZARARI ESKİŞEHİR'İN OLACAK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, Alpu Ovası'nın tarım dışı kullanımının oylandığı oylamayı BirGün'e değerlendirdi.

skişehir'in kent merkezli bir yer olduğunu hatırlatan Yüksel, Eskişehir nüfusunun çok düşük bir oranının kırsalda yaşadığını belirtti. Buradan hareketle Enerji Bakanlığı'nın yapılması planlanan termik santrali nüfusu kent merkezine oranla çok daha düşük olan Alpu Ovası'nda yapılacağını kasıtlı bir yanıltma olduğunu söyleyen Yüksel, "Alpu’da da çok küçük bir nüfus var. Eskişehir’e de uzak bir yer. Ulaştırma Bakanlığı'na bu hususta bir soru önergesi verdim. Soru önergesinde yapılması planlanan termik santralin nerede yapılacağını sordum. Bana verilen yanıtta ise Tepebaşı cevabını aldım. Alpu’ya yakın bir yerde ancak Tepebaşı bölgesine yapılacak santral. Bununla beraber santralin maden verimliliği bir hayli düşük. Linyit kömürü de enerjisi az ve külü çok olan bir maden. Avantajı olmadığı gibi çevreye verdiği zarar Eskişehir kent merkezindeki halkı doğrudan etkileyecek. Ve rezervin bittiği noktada ise santraldeki elektrik üretimi ithal kömürle yapılacak. Bu santralin Tepebaşı’na yapılmasının akla mantığa sığa hiçbir yanı yok" açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.