Erdoğan: Biz teknofobik insanlar değiliz

Erdoğan: Biz teknofobik insanlar değiliz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teknoloji bağımlılığı hakkında düzenlenen kongrede yaptığı konuşmada Müslümanların 'bilginin kaynağıyla ilgili bir sıkıntısı' olmadığını ifade ederken "Biz teknofobik insanlar değiliz" dedi. Erdoğan, Müslümanların kitle

A+A-

İstanbul'da düzenlenen YEŞİLAY 4. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongre'sinde konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

 

  • Tekerlek, Sümerler ile birlikte tüm insanlığın hayatını değiştirmiştir. 
  • Dünyanın ilk rasathanesini kurmuş, en müsbit ilim irfan merkezlerine ev sahipliği yapmış bir ülke olarak bizim yenilikle bir sorunumuz olamaz. Zira “İlim Çin’de de olsa alınız” diyen bir peygamberin ümmeti olarak bizim ilmin ve bilginin kaynağıyla da herhangi bir sıkıntımız yoktur. Bu açıdan biz modern tabirle teknofobik insanlar değiliz. Bunu bir defa tespit edelim. Biz teknolojik ve bilimsel gelişmelerin nereden neşet ettiğine değil, niçin kullanıldığına, hangi gayeyle kullanıldığına, insan hayatında nereye taalluk ettiğine bakarız.
  • 'TEKNOLOJİ, FITRATA UYGUN OLMALI'

  • Bizim için kıstas, teknolojinin fıtrata aykırı olmamasıdır. Ölçü teknolojinin dünyanın yok edilmesi için değil, ihyası yolunda kullanılıyor olmasıdır.
  • 'MÜSLÜMANLARIN ATOM BOMBASINA ÖNCÜLÜK ETMEMELERİ, GERİ KALMIŞLIKLARINDAN OLAMAZ'

  • Şüphesiz her buluşun arkasında, ona hayat veren zihniyet ve dünya algısı vardır. Müslümanların atom bombası, nükleer füzeler gibi kitle imha silahlarına öncülük etmemelerinin temel sebebi herhalde geri kalmışlıkları olamaz. Bu tarz bir teknoloji, her şeyden önce Müslümanların zihin yapısına, hayata, insana ve tabiata bakışlarına aykırıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.