En Büyük Bayram Avcılar'da Coşkuyla Kutlandı

En Büyük Bayram Avcılar'da Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin 94. yılı Avcılar’ da coşkuyla kutlandı. 28 Ekim sabahı Avcılar Kaymakamlığıve Avcılar Belediyesi önünde bulunan Atatürk Anıtı’na...

A+A-

Cumhuriyetimizin 94. yılı Avcılar’ da coşkuyla kutlandı. 28 Ekim sabahı Avcılar Kaymakamlığıve Avcılar Belediyesi önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koyulması ile başlayan Cumhuriyetimizin 94. yılı kutlamaları,  Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezinde düzenlenen ‘Cumhuriyet Dansı’ isimli gösteri ile devam etti.Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, 29 Ekim sabahı Avcılar Firuzköy Atatürk Stadyumunda düzenlenen resmi kutlama töreni ile devam ederken, Saat 15.00’ da Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli öncülüğünde Marmara Caddesi’nde bulunan Atatürk heykeli önünden buluşan binlerce Avcılarlı vatandaş, Ambarlı Mahallesi sahil yolu üzerinde bulunan Atatürk Evi’ne yürüdü. 

CUMHURİYET DANSI

                Cumhuriyetimizin 94. yılı kutlamaları Avcılar Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet Dansı ile başladı. Kurtuluş Savaşı destanından Cumhuriyet’e uzanan yolculuğun anlatıldığı dans gösterisinde yaklaşık 60 dansçı yer aldı. Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleşen, Avcılar Belediyesi Geleneksel Danslar Topluluğu tarafından sergilenen etkinliğe Avcılarlı vatandaşların ilgisi yoğundu. Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli yaptığı konuşmasında; “Mustafa Kemal Atatürk’ün, sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından birisi kopmuştur demekle ne demek istediğini şimdi burada anlamaktayız. Bugün sanat bize cumhuriyetin nasıl kurulduğunu, nasıl kazanıldığını, Kurtuluş Savaşı destanını canlandırarak en güzel şekilde anlattı. Bu coşkuyu hepimiz yaşadık. Yaşasın Cumhuriyet” dedi.

CUMHURİYET’İN AYDINLIK YÜZLÜ ÇOCUKLARI

                Cumhuriyetimizin 94. yılı kutlamaları 29 Ekim sabahı, Avcılar FiruzköyAtatürk Stadyumunda düzenlenen resmi kutlama töreni devam etti. Öğrencilerin bando eşliğinde geçit töreni yaptığı etkinliğe, Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ve çok sayıda Avcılarlı vatandaş da katıldı. Cumhuriyetin aydınlık yüzlü çocuklarının oynadığı halk oyunları gösterileri ve dövüş sanatları gösterileri büyük beğeni ile izlendi.

AKLIN VE YÜREĞİN ZAFERİ

Cumhuriyetimizin 94. yıldönümü kutlamaları kapsamında Marmara Caddesi Atatürk Heykeli önünde buluşan binlerceAvcılarlı vatandaş, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile caddeyi boydan boya kırmızı beyaz renklere boyadılar. CumhuriyetYürüyüşüne 3. Bölge CHP Milletvekili Ali Şeker ve Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli’ nin yanı sıra Muharip Gaziler Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Avcılar’daki tüm STK’lar katıldı. 400 metrelik Türk bayrağının açıldığı Cumhuriyet Yürüyüşü, bando eşliğinde gerçekleştirildi.

Avcılar Atatürk Evi’nde son bulan yürüyüşün ardından, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli yaptığı konuşmasında herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken; “ Avcılar, Cumhuriyet'in 94. yılı kutlamalarını kendisine yakışır şekilde meydanlarda kutluyor. Yüzyıl önce Çanakkale’yi geçilmez yapan, aklı ve yüreğiyle Çanakkale zaferini kazandıktan sonra Anadolu’ya çıkan, kurduğu meclisi ile Kurtuluş Savaşını yöneten Mustafa Kemal Atatürk’ün dahi komutasında bu topraklar, dünya tarihinin en büyük Kurtuluş Savaşını vermiştir. Bu Kurtuluş Savaşı, sonrasında bir Cumhuriyet ile taçlandırılmıştır. Cumhuriyetimizin özelliği eşit yurttaşlık temelleri üzerinde kurulu olmasıdır. Kadınla erkeği, ağa ile marabayı, şeyh ile müridi eşit yapan Türkiye Cumhuriyeti, aynı zamanda muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak bir aydınlanma süreci yaşayarak, devrimlerle taçlandırılmıştır. O nedenledir ki Avcılar, Mustafa Kemal’in devrimlerini korumak için her zaman tek yürek olmuştur” dedi.

Program coşkulu kalabalığın hep bir ağızdan Onuncu Yıl Marşı’nı okuması ve Avcılar Belediyesi Çocuk Dans Topluluğunun Zeybek, Antep yöresi ve ardından Kafkas oyunları gösterisini sergilemesiyle sona erdi. 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.