Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci : Ne olursa olsun canı cehenneme

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci : Ne olursa olsun canı cehenneme

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD’de dolandırıcılıktan yargılanan 17 Aralık soruşturmasının kilit ismi Rıza Sarraf için “Canı cehenneme” dedi. Aynı Zeybekci, 21 Haziran 2015’te TİM’in ‘İhracat Şampiyonları‘ ödüllerinden dönemin başbakan yardımcısı Num

A+A-

 

Fotoğraf: DHA (Arşiv)

Kurtulmuş o dönem çok eleştirilen ödül için Sarraf’ın tutuklanmasından sonra, “Kime ödül vereceğimizi bilmiyorduk. Hayatımda hiç görmediğim isimle orada oldu bitti ile karşılaştık” demişti.

O günlerde Zeybekçi ise şöyle konuşmuştu: “Bazı şeyleri bence çok iyi değerlendirmek lazım. Adı geçen şirketin yönetim kurulu başkanını daha dün gördüm, simaen de bilmem. Oradaki listeyi belirleyen devlet değildir, sektör seçmiştir. Bahsi geçen şirket sektöründe birinci olmuş. O ana kadar da bunu bilmiyorduk, bilseydik ne olurdu bilmiyoruz. Eğer Türkiye’de siyasilerin kimlerle yan yana olacağı ya da olmayacağı yönünde şeyler söylüyorsa, bu son derece yorucu bir süreç olur. Bence bizim açımızdan ekonomi bakanı olarak ilk kez gördüğüm bir şahıstan, vicdanen de rahatsız olmadım.”

Zeybekci dün Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın “Rıza Sarraf’ın itirafçı olmasından bile korkar hale geldik öyle değil mi” sorusu ise şöyle yanıtladı: “Ne olursa olsun canı cehenneme. Türkiye’ye ne zararı var bunu anlamıyoruz. Türkiye’ye ne zararı olur ne yapar. İtiraf etse ne diyecek. Ne itiraf edecek? Sonunda aracılık yapmış olan Halkbankamız var. Halk Bankasının yaptığı işlemlerin hiçbirinde, ne almışız enerji almışız karşılığında para vermişiz. İran bu parayı ambargo dışındaki aldığı tüm ürünlerin finansmanında kullanmış ve Halk Bankası bu paraları oralara ödemiş. Hiçbir şeyi saklı ve gizli yapmamış ve son derece şeffaf.”

Sarraf davasının sanıkları arasında eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan da var.

‘İtirafçı’ muamması

Davada toplam dokuz sanık İran’a yönelik yaptırımları delmek ve kara para aklamak dahil onlarca yıl hapis cezası öngörülen suçlamalarla karşı karşıya. Yedi sanık gıyaben, Rıza Sarraf ve eski Halkbank yöneticisi Hakan Atilla ise tutuklu yargılanıyor. Sarraf Mart 2016, Atilla ise geçen marttan beri ABD’de tutuklu.

Duruşma öncesi Sarraf’ın itirafçı olduğu yönünde bir algı oluşmuş, Amerikan NBC televizyonu kesin bir dille Sarraf’ın itirafçı olduğunu öne sürmüştü. Son olarak bir New York Barosu avukatı da Sarraf’ın itirafçı olduğunun kesinleştiğini savunmuştu. İktidar ise süreci Türkiye’ye karşı bir siyasi bir manevra olarak görüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.