Eğirdir Gölü'nü duble yol için katledecekler!

Eğirdir Gölü'nü duble yol için katledecekler!

Türkiye’nin göl uzmanı bilim insanında siyasilerin duble yol ısrarına isyan dolu açıklama: “Hükümet kendi çıkardığı yasayı kendi eliyle deliyor!”

A+A-

Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, çevresindeki insan baskısı yüzünden kirlilik tehdidi altında. Halen içme suyu kaynağı ve sulak alan olarak koruma altında bulunan gölü, çevresindeki kirlilik kaynaklarından korumak amacıyla hazırlanan ve bir tür koruma anayasası niteliğinde olan ‘Eğirdir Gölü Özel Hükümleri’, Temmuz 2012’de yürürlüğe girdi. Ancak Isparta-Konya arasında yapılması planlanan ve göl kıyısından geçen bölünmüş yol projesi özel hükümlere takılınca koruma kalkanı delindi. AKP Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, konu hakkında Orman ve Su İşleri Bakanı ile görüştüklerini belirterek, “Mevcut yolun duble yola dönüştürülmesi ve göle atık gitmesini önleyecek sistemlerle duble yolun yapılmasını sağlayacak. Görüşmelerimizi yaptık ve anlaştık. Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün duble yol talebi onaylanacak" açıklamasında bulundu. Duble yol için gölün koruma yasasının delinmesine tepki gösteren Yard. Doç. Dr. Erol Kesici ise bunun göle ihanet ve doğa katliamı anlamına geldiğini söyledi.

Duble yol yapılmak istenen alan Eğirdir gölünün kuzeydoğu kıyılarını kapsıyor

İÇME SUYU KAYNAĞI OLAN GÖLÜ KORUMAK İÇİN 2012’DE YASA ÇIKTI

Isparta’da bulunan Eğirdir Gölü bugünlerde  ‘özel hüküm’ tartışması ile gündemde. İçme suyu kaynağı olan gölün çevresinde, Eğirdir, Gelendost, Yalvaç ve Senirkent ilçelerine bağlı çok sayıda yerleşim bulunuyor. Bir zamanlar Türkiye’nin en önemli kerevit ve sazan balığı avcılığının yapıldığı göl olan Eğirdir Gölü, yoğun kullanım baskısı yüzünden kirlilikle boğuşuyor. Kirliliğin önüne geçebilmek için hem devlet, hem de sivil toplum örgütleri harekete geçti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Eğirdir Gölü Özel Hükümleri, 16 Temmuz 2012’de yürürlüğe girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülecek olan özel hükümler, adeta gölün anayasa kitapçığı niteliğinde.

GÖL KIYISINDA DUBLE YOL TALEBİNE YASA İZİN VERMEDİ

Ancak Eğirdir Gölü’nü üç ayrı koruma kuşağı her türlü kirletici baskıdan korumayı amaçlayan yasal düzenleme siyasiler eliyle delinmeye başladı. Isparta-Konya arasında yapılması planlanan bölünmüş otoyol projesinin, Eğirdir-Gelendost arasındaki kısmı, ‘Göl Koruma Alanı’ içinden geçince projeye onay çıkmadı. Orman ve Su İşler Bakanlığı’na bağlı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü’nün bölünmüş yol talebinin, göl koruma alanına giren kısmına onay vermedi.

Duble yol yapılmak istenen alan göl koruma şeridi içinde kalıyor

AKP’Lİ VEKİLDEN DUBLE YOL İÇİN YASAYI DELME GİRİŞİMİ

Ancak Özel Hüküm Kararlarını uygulayan Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün bu kararı yerel basında ve siyasiler arasında ‘otoyola engel’ olarak yorumlanırken kurum üzerinde siyasi baskı kurulmaya başlandı. AKP Isparta Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, 23 Kasım tarihinde yerel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, “Bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra sayın bakan, DSİ ve Su Yönetimi Genel Müdürü ile bir toplantı yaptık. Bu toplantı neticesinde çıkan sonuç itibariyle de bugün yarın bu mevcut güzergahta duble yol çalışması yapılmasına ilişkin izin yazısını Karayollarına gönderecekler” dedi.  Bilgiç’in bu açıklaması yerel basında ‘müjde’ olarak duyuruldu.

AKP’NİN ÇIKARDIĞI MEVCUT YASA ‘KARAYOLU YAPILAMAZ’ DİYOR

Eğirdir Gölü’nü her türlü kirletici etkiden korumayı amaçlayan ancak duble yol için delinmeye çalışılan özel hükümlerin ‘Göl Koruma Alanı’ kısmında şu ifadelere yer veriliyor: “Bu alanda yeni bir karayolu güzergahı oluşturulamaz. Mevcut karayollarında yapılacak tadilat ve yol genişletme çalışmaları dolgu yapılmaması şartıyla ve Bakanlık uygun görüşleri doğrultusunda yapılabilir. Karayollarından kaynaklanan yüzey akış sularının filtre edilerek arıtılması zorunludur.”

Eğirdir-Konya Yolu

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ: ‘BAKANLIKLA ANLAŞTIK, TALEP ONAYLANACAK’

Özel Hükümler koruma alanında yeni karayolu ve dolgu yapılmasına izin vermezken AKP Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç bu konuda yeni bir açıklama daha yaptı. Duble yolun Su Yönetimi Genel Müdürlüğü'nce reddedildiğini hatırlatan Bilgiç, “Orman Bakanlığımıza bağlı Su Yönetimi Genel Müdürlüğümüz ile görüşmemiz oldu. Sayın Bakanla da konuyu görüştük.  Zaten var olan yolun iyileştirilmesi ve genişletilmesi noktasında talebimiz var. Özel Hüküm Yönetmeliği gerekçe gösterilerek 1 kilometre öteden yol öneriliyor. Bu da afaki maliyet anlamına geliyor. Devletimizin bu kadar maliyet yapmasına asla izin vermeyiz. Mevcut yolun duble yola dönüştürülmesi ve göle atık gitmesini önleyecek sistemlerle duble yolun yapılmasını sağlayacak. Görüşmelerimizi yaptık ve anlaştık. Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün duble yol talebi onaylanacak” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN GÖL UZMANINDAN GİRİŞİME SERT TEPKİ GELDİ

30 yıldır Türkiye’nin gölleri ve sulak alanları konusunda bilimsel çalışmalar yürüten Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Yard. Doç. Dr. Erol Kesici ise duble yol için Eğirdir Gölü’nün koruma kalkanının delinmesi girişimine tepki gösterdi.

‘SANKİ BU YASAYI BAŞKA BİR HÜKÜMET ÇIKARDI’

Özel hükümlerin gölün mevcut su kalitesinin korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için hukuki bir dayanak olduğunu dile getiren Kesici, “Yapılmak istenen bir duble yoldur. Ancak bu talep mevcut yasalara göre uygun değil. Konuya ‘Duble yol özel hükümlere takıldı’ bakışıyla yaklaşılması da son derece politik ve popülist bir yaklaşım ve arkasından gelecek rantlar yüzünden gündeme getiriliyor. Sanki bu yasayı mevcut hükümet değil de başka bir hükümet çıkardı” dedi.

‘BU YASA YASAKLANAN ŞEYLERİ ENGELEMEK İÇİN ÇIKARILDI’

Gölü korumak için çıkan yasanın amacının belli olduğunu dile getiren Kesici, “Bu yasa, ‘içme suyu kirlenir, sağlığınız bozulur, elmanız, kirazınız kalmaz’ anlamındadır. Yasaklanan şeylerin yapılmasını engellemek için çıkarılmıştır. Üstelik yasağı delmenin para cezası da yoktur, eski haline getirme cezası vardır. Tıpkı ağır cezalık suçlar gibi. Mevcut yolun duble yola çevrilmesi hiç de zorunlu olmadığı gibi anlamsız ve gereksizdir. Bu, göle ihanet ve doğa katliamı demektir” diye konuştu.

Mevcut yolu Eğirdir Gelendost arasındaki zorlu kısımlarının duble yola çevrilmesi isteniyor

‘EĞİRDİR GÖLÜ’NDE TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR’

Eğirdir Gölü’nü korumak için 1983 yılından itibaren iki ayrı koruma statüsü bulunduğunu ancak popülist yaklaşımlar yüzünden korunamadığı için son olarak ‘özel hükümler’ çıkarıldığını dile getiren Kesici, “yasaklara rağmen gölden aşırı su alımları, kirlilik sonucu azot ve fosfor artışı ev zehirli algler gölün suyunun neredeyse tarımda bile kullanılamaz hale getirdi. Uygulanmayan ya da yetersiz kalan koruma yasaları yüzünde özel hükümlere ihtiyaç duyulmuştur. Sıklıkla yaşanan kıyı ihlalleri, her seçim öncesinde artan yol ve imar talepleri yüzünden Eğirdir Gölü’nde tehlike çanları çalıyor. Ancak bütün bunlar görmezlikten geliniyor” ifadelerini kullandı.

‘ALİ YAZAR VELİ BOZAR’

Eğirdir Gölü Özel Hükümlerine rağmen duble yol ısrarını, ‘Ali yazar, Veli bozar’ özdeyişiyle değerlendiren Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, “Hükümetin çıkardığı bir yasayı, yine aynı hükümetin vekili eliyle delinmesini anlamak mümkün değil. Duble yol yapılmak istenen güzergâhta yapılan yol genişletmeleri uğruna tarihi ve doğal bir değerimiz olan Karabağlar adeta yok edilmiştir. Yola yol yapmak ısrarından vazgeçilsin” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.