Dünyada benzeri yok… İlk kez bir antik kent halkla buluşturulacak

Dünyada benzeri yok… İlk kez bir antik kent halkla buluşturulacak

Avcılar Belediyesi, kazıları devam eden Bathonea Antik Kenti'ni 100 bin kişinin istihdam edileceği dev bir kültür ve yaşam parkına dönüştürmek için çalışmalarını hızlandırdı.

A+A-

 Uzungöl,Ayder, Çamburnu ve Kaçkarlar Milli Parklarından sonra Gölcük Milli Parkı’nın da doğayı tahrip edecek projeler için ihaleye çıkılırken İstanbulAvcılar’da ise tarih ve doğayı buluşturan bir proje için hazırlıklar sürüyor. 

Kazıları devam eden Bathonea Antik Kenti'ni dev bir parka dönüştürmeyi öngören proje ile ilk defa bir antik kent halkla buluşacak.

Çalışmayı çok yakında kamuoyunu ile buluşturacaklarını açıklayan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, öncelikle bu park İstanbul'un kültür turizmine büyük katkı sağlayacak, dedi.

Handan Toprak Benli sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Avcılar Belediyesi sınırları içinde yer alan ve kazıları devam eden Bathonea Antik Kenti'nin dev bir parka dönüştürülmesi için çalışma yapmaktayız.İstanbul'un tarihine ayna tutan bu park dünya turizm merkezlerinden biri olacak.

Turizme büyük katkı sağlayacak

Öncelikle bu park İstanbul'un kültür turizmine büyük katkı sağlayacak. Uzmanların bize aktardığı bilgilere göre İstanbul'a gelen turistin kalış süresi Antik Park sayesinde bir gün uzayacak. Dünya’nın tarihle iç içe spor ve diğer aktivitelerin yapılabileceği ilk ve tek yaşam parkını İstanbul halkı ile buluşturacağız. Üstelik bu park göl kenarında olacak. Aynı zamanda doğal sit alanı Bathonea'da 37 çeşit kuş konaklıyor.

Yine Central Park'taki en büyük gelir kalemlerinden birinin kayık ücretleri olduğunu görmekteyiz. Suni göletler yapıp bu kadar gelir elde edebilirken bizim Küçükçekmece Gölü kıyısında olan parkımızın katacağı değer kat kat fazla olacaktır.

 İstanbul'a tarihi derinlik kazandıracak

Bathonea'da devam eden kazılarda, şimdiye kadar, iki liman, büyük taşlarla örülmüş su yolları, devasa caddeler ve saray yapısı olduğu düşünülen bir yapı ortaya çıkarıldı. Erken Hitit veya Huri dönemine ait iki figürün de yer aldığı Roma dönemine ilişkin kalıntıların ortaya çıkarıldığı Antik Kent, İstanbul'a tarihi derinlik kazandırdığı gibi yeşil alanlarla donatıldığında Central Park'tan daha anlamlı bir görünüm kazanacak. Bilindiği gibi Central Park'ta 200e yakın restoran ve kafe yer alıyor.

Bunun yanı sıra başka işletmeler de var ve toplam 60 bine yakın kişi çalışıyor. Bizim düzenleyeceğimiz Antik Park'ta ise 100 bine yakın insana istihdam öngörüyoruz.

İstanbul'un kaderini değiştirecek...

Parklar şehirlerin aynası gibidir. Araştırmalar gösteriyor ki parkların sağladığı spor imkanları özellikle gençleri suçtan uzaklaştırıyor. Bunun ekonomik etkisi ise daha az güvenlik güçü ile toplum düzeninin sağlanması oluyor. Yine Central Park'ın iç gelirleri 1 milyar doları geçiyor. Avcılar'da kurulacak olan Antik Park'ta bu gelirin aşılmasını hedefleniyoruz.

Parkımızla ilgili ayrıntılı bir çalışma yapıyoruz. Çok yakında kamuoyunu ile bu çalışmayı buluşturacağız. Herkesin desteğini alıp, İstanbul'un kaderini değiştirmeye talip olacağız.”

Türk tarihi ile ilgili bilgilerin yanı sıra antik kazılar ve arkeolojik kalıntılar ile ilgili görsel çalışmalar hazırlayan video kanalı "On Numara Tarih" da meraklısına Antik Kent Bathonea ile ilgili detaylı bilgiler sunuyor.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.