DİSK Birleşik Metal-İş 2 Şubat’ta Greve Gidiyor

DİSK Birleşik Metal-İş 2 Şubat’ta Greve Gidiyor

Birleşik Metal-İş Sendikası, Metal Sanayicileri Sendikası ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, 30 işyerinde 12 bin...

A+A-

Birleşik Metal-İş Sendikası, Metal Sanayicileri Sendikası ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, 30 işyerinde 12 bin üyesiyle 2 Şubat'ta greve çıkacak.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası 2 Şubat’ta 30 işyerindeki 12 bin işçiyle beraber greve gideceklerini açıkladı.

Taksim’de düzenlenen basın toplantısında Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile işçiler arasında Ekim 2017’den bu yana yaşanan anlaşmazlığın aşılamadığını ve işçilerin grev haklarının yasaklandığını söyledi.

Serdaroğlu, grup toplu sözleşmeleri nedeniyle oluşan anlaşmazlık karşısında yapacakları grevin yasaklanması halinde, yasağı tanımayacaklarını belirtti.

695 lira talebine karşılık 140 lira zam önerildi

Serdaroğlu’nun aktarımlarına göre, grup toplu sözleşmesi görüşmeleri sırasında, işçiler ilk altı ay için yüzde 30,47’lik bir artışla net 695 lira zam talep etti. Ancak MESS işçilere yüzde 6,40 oranında, yani yaklaşık 140 lira zam önerdi.

MESS 8 Mart’ta kadın üyeler, 3 Aralık’ta engelli işçiler için talep edilen ücretli izin hakkını kabul etmedi. İşçilerin kiralık işçiliği engelleme amaçlı madde önerisine karşılık esnek çalışmayı yaygınlaştıracak tekliflerde bulundu.

İşçilerin işçi sağlığı ve iş güvenliğine dair taleplerini de reddetti.

2 Şubat’ta başlıyor

Greve ilişkin sendika şu açıklamayı paylaştı:

“Toplu pazarlık mevzuatının gereğini yerine getirerek 30 işyerinde 12 bin üyemizle almış olduğumuz grev kararını tüm metal işçileriyle beraber 2 Şubat tarihinde hayata geçireceğimizi, eğer bu grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağımızı sizlerin aracılığı ile bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.