DEKAP'tan Antalya için 10 itiraz

DEKAP'tan Antalya için 10 itiraz

Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu, Antalya Hepimizin Forumu’nun sonuç bildirgesinde kentin doğasının ve değerlerinin korunmasına dair itirazlarını sıraladı

A+A-

DEKAP (Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu) düzenlediği ‘Antalya Hepmizin Forumu’nun sonuç bildirgesini paylaştı. Bildirgede kentin ranta açıldığı, doğal alanların tahrip edildiği, buna karşı ortak mücadeleyle sürecin karşısında durulabileceği vurgulandı. İşte bildirgeden öne çıkan vurgular:

1- Antalya, Toros dağlarıyla çevrilmiş, eşsiz doğa ve doğal kaynakları, şelaleleri, verimli ovaları, dünyaca ünlü falezleri, Konyaaltı ve Lara sahilleri, antik kentleri, Roma, Selçuklu, Osmanlı yapıları, sayısız endemik Flora ve Faunasıyla kuruluşundan bugüne değin değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış ender bir Akdeniz kentidir. Başta Kırkgöz olmak üzere tüm su kaynaklarımızın kurutulmasına, kirletilmesine razı olmayacağız. İçme ve kullanma su kaynaklarının bulunduğu havzaların imara açılmasına, Düdenlerin “mutlak koruma sınırlarının kaldırılması” gibi kararlara ve planlara rıza göstermeyeceğiz.

2- Düzlerçamı ormanları ve Güver Kanyonu alageyiklerin ana yurdu olup, YHGS’dır. Bu alanın özel şirketlerin kullanımına verilmesine asla rıza göstermeyeceğiz.

3- Başta Boğaçay projesi olmak üzere Boğaçay havzasının betonlaştırılarak çevresinde yeni rant alanları yaratılmasına, Boğaçay ağzına yat limanı yapılarak sahilimizin kaybolmasına, izin vermeyeceğiz.

4- Antalya’yı doğacak çocuklarımıza, torunlarımıza, gelecek kuşaklara doğal haliyle, güzellikleriyle teslim etmek istiyoruz. Şelalelerimiz kurutulmasın, Alageyikler ana yurdunda yaşasın, sahiller bitki örtüsüyle, börtü böceğiyle, kuşlarıyla, kum zambaklarıyla var olsun istiyoruz.

5- Tarımla geçinen halkın tarımsal faaliyetini sürdürebilmesini, portakal bahçelerini, nar bahçelerini, seralarını koruyabilmesini istiyoruz.

6- Toroslardaki ormanlar, akarsular sırf daha fazla inşaata malzeme sağlasın diye delik deşik edilmesin, Dereler özgür akarak doğaya milyonlarca yıl olduğu gibi can versin istiyoruz.

7- Gelir dağılımının adaletli hale getirilmesi, işsizliğin ortadan kaldırılması, tarımla uğraşanların ürünlerinin değerine uygun ve aracısız pazarlanması, tarımsal destek projelerinin geliştirilmesini talep ediyoruz.

8- Tarımda üretici birlikleri yeniden hayata geçirilmeli, üretici desteklenmelidir. Kıyıların, sahillerin, ormanların ,SİT alanlarının özel şirketlere verilmesine hizmet eden planlama değil, kamusal çıkarları önceleyen planlamala yapılmalıdır.

9- Merkezi İktidar, OHAL KHK’leriyle, turizm sektörünü çeşitlendirmek amacıyla, “ekoturizm” adı altında elinde kalan en değerli ziynetlerini satışa çıkarmıştır. Yapılan planlarda apaçık görülmektedir. Ancak müflis tüccarlarda görülen bu durumun sona erdirilmesi gerekir.

10- Yaşam alanlarımızı korumak için ortak bir dille ‘hayır’ diyen bir mücadele hattı örme zorunluluğu ve görevi vardır. Bu görev hepimize aittir. Çünkü Antalya hepimizin ortak yaşam alanıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.