CHP savcıları göreve çağırdı

CHP savcıları göreve çağırdı

Zarrab’ın itiraflarıyla bir kez daha ortaya dökülen rüşvet skandalını ve Man Adası belgelerini değerlendiren CHP’li Tanal, "Dünyanın hiçbir ülkesinde hırsızlık ve yolsuzluk o ülkenin milli davası olamaz. Bu resen soruşturulması gereken bir suçtur" dedi.

A+A-

Birgün'ün haberine göre, CHP milletvekili ve hukukçu Mahmut Tanal, Zarrab davasının siyasi iktidarın kendi çıkarları doğrultusunda ülkeyi idare ettiğinin belgesi olduğunu vurguladı.


Zarrab'ın itirafları ışığında AKP’li bakanlarla ilgili kapatılan tüm dosyaların yeniden açılması gerektiğinin altını çizen Tanal, “Bunun ucu kime dokunursa dokunsun, devletin içine sızmış bu rüşvetçi yapının yıkılması lazım. Kanser nasıl yayılıp vücudu yok ediyorsa bu rüşvet çarkı da ülkeyi çürütür bitirir. Burada tek çıkış yolu bununla mücadele etmektir” diye konuştu.


"DİNİ İSTİSMAR ETTİLER"

CHP’li Tanal, Erdoğan ve AKP iktidarı tarafından davanın bir kumpas olarak lanse edilmesine de tepki gösterdi. 

Tanal, şu ifadeleri kullandı; “Bu kumpas ise bu paraları faiziyle birlikte neden devlet hazinesine kaydetmeyip de evlerinde ayakkabı kutularında sakladılar? Hatta bu paraları imam hatip yaptırmak için aldıklarını söylediler. O paralarla hangi imam hatibi yaptılar? Ben göremedim. Vatandaşın dini duygularını istismar ederek rahat zenginleşme aracına ve yollarına bakıyorlar. Bunların ne dinle ne milliyetçilikle ne vatanla ne de bayrakla ilgisi var.”


"SAVCILAR HAREKETE GEÇMELİ"

Dünyanın hiçbir ülkesinde hırsızlığın ve yolsuzluğun o ülkenin milli davası olamayacağını hatırlatan Mahmut Tanal, iddiaların resen soruşturulması gereken bir suç olduğunu vurguladı. Cumhuriyet savcılarının harekete geçmemesine tepki gösteren Tanal, “Adalet leke kaldırmaz. Savcı güçlülerden korkmayan mağdurların sığındığı bir limandır. Eğer savcılar korkarak bu görevi yürütüyorlarsa cübbelerini çıkarsınlar” dedi.

"EĞER FETÖ'CÜ ARIYORLARSA..."

Mahmut Tanal, Man Adası belgelerinin ortaya çıkartılmasının FETÖ’cülükle suçlanmasına da şöyle tepki gösterdi: “Eğer FETÖ’cü arıyorlarsa, 2004 yılında Milli Güvenlik Kurulu’nda alınan Fethullah Gülen yapılanmasını bitirme kararını neden kabul etmediler? O kararlar alındığı zaman bugünkü cumhurbaşkanı başbakandı, tüm bu kararlara şerh koyuyordu. İkincisi, 2011 yılında her yere sızan cemaatin araştırılması için verdiğimiz yazılı soru önergesi AKP oylarıyla reddedildi. O dönem Yeni Akit gazetesi, ‘CHP’den ‘Gülen’i bitirin önergesi’ ve ‘Gülen’i AK Parti kurtardı’ diye manşetler bile attı.”

"KİM SUÇ İŞLEMİŞSE GERİDE DELİL BIRAKIR"

Savcıların rüşvet skandalı hakkında değil de Man Adası belgelerini ortaya koyan Kemal Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma açmasını, ‘iktidarı aklama çabası’ olarak değerlendiren Tanal, şöyle devam etti; “Savcılar Man Adası konusunda belge mi istiyor, o zaman Banka Düzenleme Denetleme Kurumu’na (BDDK) yazı yazsınlar. Oradan bizim elimizde olmayan belgelere de ulaşabilirler. Eğer yazmıyorlarsa o zaman bu AKP’yi korumak, kollamak ve aklamak içindir. Savcı hiçbir zaman parti savcısı olamaz. Kim suç işlemişse mutlak suretle geride delil bırakır, hukuk da onun yakasına yapışır. Eş, dost kayırarak yargılama yapılmaz. Bu, adil yargılama ilkesine de aykırıdır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.