CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'dan  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Soru Önergesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'dan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Soru Önergesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, İçişleri Bakanlığının belediyelere gönderilen müfettişleri sordu.Torun, AKPiktidarının siyaseten iflas ettiğin

A+A-

ÇÜRÜMÜŞ VE KOKUŞMUŞ BİR İKTİDAR VAR

“Çürümüş ve kokuşmuş bir iktidar var. Üstünü örtmek için Belediye Başkanlarını tehditle istifa ettiriyor. Sonrasında usulsüzlüklerinin ve hukuksuzluklarının üstünü örtmek için, hiçbir belge olmamasına ve tüm yargı süreçlerinden aklanmasına rağmen Ataşehir Belediye Başkanını görevden uzaklaştırıyor. Topluma, “bakın sadece biz değiliz” mesajı vermeye çalışıyor. Müfettişlerini CHP’li belediyelerin üzerine salıyor, rezaletleri birer birer ortaya dökülünce devletin İçişleri Bakanı CHP Genel Başkanını tehdit ediyor.” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun,  iktidarın ne yapacağını, kime saldıracağını şaşırdığını söyledi.

İSTANBUL’UN, ANKARA’NIN HESABINI NİYE SORMUYORSUN

“Cumhurbaşkanı çıkıyor, yerel yönetimlerde kim yolsuzluk yapıyor, kim usulsüzlük yapıyor, hepsinin üzerine gideceğiz diyor, İçişleri Bakanı yemiyor, içmiyor CHP’li Belediye Başkanını hukuksuzca görevden uzaklaştırıyor. Neredeyse bütün CHP’li belediyeleri günlerdir, aylardır müfettiş kıskacında inletiyor. Belediyeleri iş yapamaz hale getiriyor. Bunu kendi belediyelerine yapıyor mu? İstanbul’da, Ankara’da yaratılan rantın, yolsuzluğun hesabını soruyor mu?” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, İçişleri Bakanından açıklama istedi.

“Müfettişlerin gönderilme talimatını Cumhurbaşkanımı vermiştir. Ataşehir Belediye Başkanıyla ilgili Cumhurbaşkanı doğru bilgilendirilmiş midir? Ataşehir Belediye Başkanının görevden uzaklaştırılması,  AKP’li Belediye Başkanlarına yapılanlardan sonra karşı bir hamle sergilemek için midir? Bunu tüm kamuoyunun bilmesi gerekir.” diyen Torun, İçişleri Bakanı Soylu’ya “2014-2015-2016-2017 yıllarında hangi belediyelere mülkiye müfettişi gönderilmiştir? Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamalardan sonra Bakanlığınız tarafından hangi belediyelere mülkiye müfettişi gönderilmiştir?Denetim yapılan belediyelerden yargı sürecine taşınmış bir soruşturma var mıdır? Mülkiye Müfettişi gönderilen belediyelerin partilere göre dağılımı nedir? İstanbul, Ankara, Düzce, Niğde, Bursa, Balıkesir belediyelerinde yürüyen bir denetim-soruşturma var mıdır? Var ise, bu denetim-soruşturma süreci Belediye Başkanlarının istifalarından önce mi başlatılmıştır?” sorularını yöneltti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.