‘Büyüklerin çöplerini biz toplayacağız’ diyen çocuklar çevre grubu kurdu!

‘Büyüklerin çöplerini biz toplayacağız’ diyen çocuklar çevre grubu kurdu!

Bodrum'da 7 çocuk bir grup kurarak yetişkinlerin sebep olduğu kirliliğe karşı çevreyi temizliyor.

A+A-

Muğla’nın Bodrum ilçesinde doğa talanı ve çevre kirliliğine karşı çocuklar devreye girdi. Ekolojist Bahattin Demir'in tavsiyesiyle yaşları 6 ila 12 arasında değişen 7 çocuktan oluşturulan Zortul Çocuk Grubu, ilçede bulunan bütün koyları temizlemek için seferber oldu.  

Mezopotamya Ajansı’ndan Ruken Demir’in haberine göre haftanın bir günü kentte bulunan bütün koyları temizleyen çocuklar, doğa tahribatına karşı da kentte kurulan her platformda söz sahibi. Doğanın çocukların geleceği olduğunu belirterek yola çıktıklarını söyleyen çocukların, ekolojistlere “Daha fazla etkili olabilirler” yönünde bir de eleştirisi var.  

‘BÜYÜKLER YAPMIYORSA BİZ YAPACAĞIZ'

Zortul Çocuk Grubu temsilcisi 12 yaşındaki Zeynep Demir, çevre kirliliğine ilişkin büyüklerin duyarsız olduğunu düşünüyor. Çocukların artık hastalıklar içinde büyüdüğünü belirten Demir, büyükler tarafından doğalarının bilinçsizce kirletildiğini söyleyerek koyların kirletilmesine tepki gösterdi. Gittikleri koylarda çevreyi kirleten yetişkinleri gördükleri esnada uyarıda bulunduklarını dile getiren Demir, “Artık biz yazın denize girmek istiyoruz. Büyüklerin yaptıklarının cefasını biz çekiyoruz. Biz çocuklara güzel bir gelecek bırakmıyorlarsa, kendimiz temizliğimizi yapacağız. Geleceğimiz için koyları, çevreyi temizlemeye devam edeceğiz. Çevreyi büyükler kirletiyor. Sokaklar hep çöplerle dolu. Bu bizi üzüyor” dedi.

‘YETİŞKİNLERİN YAPMASI GEREKENİ BİZ YAPIYORUZ, BİZE ÖRNEK OLMUYORLAR’

Çevre sorunlarına duyarlı olan amcası Bahattin Demir’in daha önce haftada bir gün koyları temizlemeye gittiğini belirten Demir, çocukların da kendi aralarında birleşerek Zortul Çocuk Grubu'nu kurduklarını ifade etti. Yaz aylarında ise Van’da şelale ve denizlerin etraflarını temizlediklerini dile getiren Demir, şöyle devam etti: “Yetişkinlerin yapmaları gereken işleri biz yapıyoruz. Artık koylarımızı temiz görmek istiyoruz. Koylarda alkol şişeleri, çöp toplamak istemiyoruz. Bize örnek olmuyorlar. Şu an hükümet zaten yakıyor ve çevreyi kirletiyor. Artık görsünler istiyoruz. Bunu göstermek için de biz çocuklar olarak harekete geçtik."

‘KOY TEMİZLİĞİNE GİDİYORUZ’

Çocukların bir araya gelmesine yardımcı olan ekolojist Bahattin Demir ise, doğaya verilen zarardan en fazla çocukların etkilendiğini belirtti. Kendisinin İzmir ve çevresinde gönüllü olarak koyları temizlediğini dile getiren Demir, her haftasonu çocuklarla pikniğe gider gibi hazırlık yaparak çevre temizliğine gittiklerini aktardı. Sadece Bodrum'da değil, fırsat buldukça bütün Ege koyları ve ara ara gittikleri Van'da kıyıları temizlediklerini söyleyen Demir, “Van’a her gidişimizde Van Gölü’nü temizliyoruz. Maksat çocuklara bir şeyler öğretmek. Çocuklarla birlikte temizlediğimiz koya bir daha gitmiyoruz. Çünkü baktıklarında yine kirletilmişse üzülmesinler diye göstermiyorum. Pes etmesinler diye götürmüyorum. Zaten çocuklar bu şekilde görürlerse çok üzülürler” dedi.

'ÇOCUKLARLA BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ’  

Dünyada bütün liderlerin çok ciddi bir şekilde kirliliğe göz yumduğunu ifade eden Demir, şunları söyledi: “Şu an mevcut hükümet, sermaye adı altında çevreyi kirletiyor. Çoğu insan bilinçsiz. Bu temizlik örneği herkese aşılanmalı. Anneler ve babalar çocuklara uyarıda bulunuyor. Yere çöp atılmıyor. Günümüzde çevremiz zaten felaket durumda. Sermaye için zaten elimizden alınmak istenenler, peşkeş çekiliyor. Hem bize hem de gelecek nesillere kötü bir gelecek bırakıyoruz. Bunun için çocuklarla birlikte mücadele etmeliyiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.