Belediye yıkım yapacak müteahhit bulamadı

Belediye yıkım yapacak müteahhit bulamadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kaçak yapıları yıkacak müteahhit bulamıyor. Kaçak yapıların yıkılması için açılan ihaleler, istekli veya teklif...

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kaçak yapıları yıkacak müteahhit bulamıyor. Kaçak yapıların yıkılması için açılan ihaleler, istekli veya teklif veren firma olmaması nedeniyle bir bir iptal ediliyor. Gazete Habertürk'ün haberine göre İBB son olarak, Boğaziçi sahil şeridindeki kaçakları yıkmak için açtığı ihaleyi, “teklif veren çıkmaması” nedeniyle iptal etmek zorunda kaldı.

Yıkımlarda yaşanan olayların müteahhitleri korkuttuğu savunulmakla birlikte, kaçak yıkımı ihalesine katılacak olanlara mahalle baskısı uygulandığı da iddialar arasında.

2015 yılından bu yana ‘katılım olmaması’ nedeniyle 4 ihaleyi iptal eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni bir ihale açarak kent genelinde 381 yapının yıkımına hazırlanıyor. “İstanbul Büyükşehir Belediye Sınırları Dahilinde Bulunan 381 adet Yapının Nüfus ve Eşyadan Tahliyesi, Yıkılması ve Molozların Kaldırılarak Moloz Nakli Yapılması İşi” adıyla açılan ihale 20 Aralık 2017 tarihinde yapılacak. Bu ihalenin de öncekiler gibi iptal edilip edilmeyeceği merak konusu. Yıkım ihalesinin yapılmasına 17 Kasım 2017 tarihinde onay verildi.

Bir anlamda bu, göreve yeni gelen İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın ilk yıkım ihalesi olacak.

3 yılda 4 ihale iptal oldu

İBB’nin son üç yılda ihaleleri şöyle:

- 18 Kasım 2015 tarihinde açılan “204 yapının nüfus ve eşyadan tahliyesi, yıkılması ve molozların kaldırılarak moloz nakli yapılması işi” ihalesi, “katılım olmaması nedeniyle” iptal edildi.

- 19 Nisan 2016 tarihinde açılan “107 yapının nüfus ve eşyadan tahliyesi, yıkılması ve molozların kaldırılması moloz nakli yapılması işi” ihalesi, “ihaleye teklif veren istekli çıkmaması” nedeniyle iptal edildi.

- 20 Temmuz 2016 tarihinde, 280 yapının yıkılması için açtığı ihale, teklif veren çıkmaması nedeniyle iptal edildi.

- İBB’nin iptal ettiği son ihale Boğaziçi ile ilgili. “Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi sınırları dahilindeki imar mevzuatına aykırı yapıların yıkılması, yıkılan yapıların molozlarının kaldırılarak döküm sahalarına nakli işi” ihalesini İBB, 6 Eylül 2017 tarihinde, “teklif veren istekli çıkmaması” nedeniyle iptal etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.