Batman’da DT oyunu sansürlendi

Batman’da DT oyunu sansürlendi

Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri, kente gelen Adana Devlet Tiyatrosu oyunu 'India Bankası'nı izlemeye gitti. Oyunun ardından iki sahnenin çıkarılmasını istedi. Sanatçılar isteğe itiraz edince, oyunun sahnelenmesi yasaklandı. Oyunu sansürlemek

A+A-

Cumhuriyet’in haberine göre, Kapitalizmin modern, burjuva bireylerin hayatlarını ve ahlaki değerlerini ele geçirip, yoksullaştırdığına gönderme yapan absürt bir komedi olan Ankara Devlet Tiyatrosu’nun (DT) oyunu ‘India Bankası’, Batman’a turneye gitti.

Batman’da oyunu izlemeye Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri de geldi. Oyunu izlemelerinin ardından “iki sahnenin müstehcen olduğunu ve kaldırılmasın istediklerini” bildirdiler. Bunun üzerine oyuncular, böyle bir yetkiye sahip olmadıklarını, bu yetkinin sadece DT Genel Müdürü'ne ait olduğunu söyledi. Bunun ardından oyunun ikinci günkü gösterimleri kaldırıldı. Olay Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği'nin (DETİS) raporuyla ortaya çıktı.

DETİS'in raporunda, oyunun Batman’da ‘hiç seyirci gelmediği gerekçesiyle’ iptal edildiğinin belirtildiği, ancak gerçek sebebin bu olmadığı açıklandı. Raporda, olay şu şekilde anlatıldı:

“Oyunun ilk günkü temsilini izleyenler arasında bulunan il kültür müdürlüğü yetkilileri iki sahneden rahatsız olmuş ve ertesi günkü temsilde bu iki sahnenin çıkartılarak, oynanmasını istemişlerdir. Oyunda görevli arkadaşlarımız, oyunda değişiklik yapmaya yetkileri olmadığını, bunu yapabilecek kişilerin yönetmen, bölge müdürü ya da genel müdür olduğunu ya da bu kişilerin oyun sorumlusuna verecekleri yazılı talimatlarıyla yapılabileceğini söyleyerek, isteğe karşı çıkmışlardır. Bunun üzerine ikinci gün oynanacak temsilin biletlerini dağıtmak için elinde bulunduran il kültür müdürlüğü, biletleri olduğu gibi iade ederek, oyuna seyirci gelmesini engellemiştir. Salona oyun izlemeye giden birkaç seyirci de kültür müdürlüğü görevlisinin ‘Oyun iptal edildi' şeklindeki uyarılarıyla geri çevrilmiş ve oyun oynanmamıştır.”

OYUNU İPTAL ETMEK MÜDÜRLÜĞÜN HADDİ DEĞİL’

DT'de sahnelenen oyunların en az iki dramaturgun raporunun ardından Edebi Kurul'a sunulduğu ve Edebi Kurul tarafından oynaylanmasının ardından havuza alındığı, akabinde provalar sırasında da bölge müdürü ve başrejisör ile genel müdür tarafından izlendiği açıklanarak, şöyle denildi:

“Devlet Tiyatrosu'nun amacı son derece nettir: ‘Yerli ve yabancı eserlerle halkın genel eğitimini, dil ve kültürünü yükseltmek, temel değerler üzerinde doğru yargılara varılmasını sağlamak ve sanat estetik duygusunu geliştirmektir.' Kuruluşundan bugüne de oyunlarını, bu amaçlar çerçevesinde sahnelemiştir. Geldiğimiz bu süreçte, Edebi Kurul'dan geçen ve yıllarca işinin eğitimini almış profesyonel sanatçılarımızın sahnelediği oyunlarımızda değişiklik yapılmasını ya da oyunların iptal edilmesini istemek il kültür müdürlüğünün yetkisinde de değildir, haddi de değildir! Hiç kimse sadece kendi anlayışına aykırı diye Devlet Tiyatrosu'nda oynanan bir oyunun sahnelerinin çıkartılmasını dayatamaz. Beğenmiyorsa izlemez, tavsiye etmez o kadar. Ne yazık ki günümüzde idari mevkilere geldiği için kendini güç merkezi olarak gören kimi kişiler, ahlak bekçiliği yapmaya soyunarak, kendi anlayış ve yaşam biçimlerine uymayan her şeyi sanki toplumun talebiymiş gibi yansıtıp sanatın her alanına, her türlü müdahale hakkını kendilerinde görebiliyorlar. Biz de bir gün önce tamamen dolu salona oynayan oyunu ertesi gün ‘Seyirci yok' diye iptal edebiliyoruz. Oysa aynı oyun bir gün sonra Mardin'de sahnelendiğinde, beğeniyle izleniyor hiçbir sorunla karşılaşılmıyor.”

SANSÜRCÜLERLE İLGİLİ İŞLEM YAPILSIN

Batman’da oyunu sansürleyen kişilerle ilgili işlem yapılmasının talep edildiği raporda, “Yoksa yaşanan bu durum, sadece Devlet Tiyatrosu için değil, ülke sanatı ve yaşamı için son derece tehlikeli bir gidişattır” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.