Nalan Mettin

Nalan Mettin

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Avucunuzun içi kadar beyaz leblebinin faydalarını biliyor musunuz?

A+A-

Merhaba Sevgili Okurlarım,

 

Bugün size bir avuç sağlık ve mutluluktan bahsedeceğim;

 

Avucunuzun içi kadar beyaz leblebinin faydalarını biliyor musunuz?

 

Protein denince pek çoğumuzun aklına yumurta, et, süt gibi ürünler geliyor değil mi?

 

Oysa beyaz leblebinin de tam bir protein kaynağı olduğunu hatta sporcuların spora başlamadan önce tüketerek, enerji aldıkları besin olduğunu biliyor muydunuz?

 

Özellikle et tüketmeyen ya da tüketemeyenler için protein bakımından  son derece önemlidir.

 

Leblebinin, nohutun kavrulmuş hali olduğunu atık hepimiz biliyoruzdur. Nohutun kavrulmuş hali  sarı leblebi ve beyaz leblebi şeklindedir. İçerdiği yüksek lif sayesinde diyet yaparken de ara öğün atıştırmalık olarak tüketebileceğimiz bir besindir. kan şekerimizi düzenlemeye yardımcı olduğu gibi diyabetin gelişmesine de engel olur. İçerdiği yüksek orandaki lif sayesinde kolestrol seviyesini de dengede tutar, anne sütünü arttırıcı özelliği vardır, içerdiği kalsiyum sayesinde diş ve kemik gelişimine faydası vardır. İçeriğinde beta-karoten olduğundan vücuttaki stresi ve kronik hastalıkları önler. Düzenli olarak tüketimi menopoz durumlarındaki gece terlemeleri, sıcak basmaları, ruh değişimi halleri gibi semptomların doğal yollardan önlenmesini sağlar.

 

nohut.jpg

 

Folat , özellikle kadınlarda bir çok farklı nedenlerden dolayı önemli bir vitamin olduğundan, hamilelikte diyete folat bakımından zengin beyaz leblebi bebeğin sağlıklı beslenmesini sağlamak için lezzetli bir yoldur.

 

İçerdiği A ve E vitaminleri, göz sağlığınızı korumaya yardımcıdır.

 

Beyaz leblebi, vücudun doğal dişi hormonu östrojenini taklit eden fitoöstrojenler olarak bilinen bitki hormonlarını içermektedir, bu da kadınları  meme kanserine karşı korumaktadır.

       

Tabi yine uyarımızı yapalım, tüketeceğiniz her besin gibi beyaz leblebinin de fazla tüketiminin olumsuzlukları vardır, lütfen tadında ve dozunda tüketelim ki, sağlık versin, vücudumuza fayda sağlasın.

 

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar