AVM'ler boş, Kütüphane dolu ama daha fazla AVM istiyorlar!

AVM'ler boş, Kütüphane dolu ama daha fazla AVM istiyorlar!

Öğrenciler, ders çalışmak için gittikleri sınırlı sayıdaki kütüphaneden biri olan Atatürk Kitaplığı’na girmek için saatlerce kuyruk bekliyor, girince de yer bulamıyor

A+A-

Birgün Gazetesi'nden Yaşar Gökdemir'in haberine göre; İstanbul Beyoğlu’nda bulunan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı olan Atatürk Kitaplığı’nda yeterli olanakların olmamasından dolayı öğrenciler dertli. İçeri girmek için çok uzun süre kuyrukta beklemek zorunda kalan öğrenciler, kitaplığa girince de yeteri kadar yer olmamasından şikâyetçi.

AVM ve rezidans inşaatları hız kesmeden yükselirken, kültürel etkinlikler için verilen hizmetler sınırlı yapısını koruyor. İstanbul’da ders çalışabilmek veya kitap okuyup araştırma yapabilmek için merkezi bir konumda olan Gümüşsuyu’ndaki Atatürk Kitaplığı’nda yer bulabilmek büyük sorun.

Biz de Atatürk Kitaplığı’nı gezip öğrencilerin sorunlarını dinledik. Üniversite öğrencisi Ökek, “Bu soğukta bu kadar sıra beklemek zorunda değilim. Kesinlikle kütüphanelerin fazlalaştırılıyor olması gerekiyor” dedi.

Kütüphane sayısı artırılmalı

Bu şekildeki halk kütüphanelerinin daha fazla olması gerektiğini söyleyen Ökek şikâyetlerini ve taleplerini şöyle anlattı: Benim evim Bahçeşehir Üniversitesi’nin kütüphanesine çok yakın ama son dönemdeki güvenlik sorunlarından dolayı giremiyorum. Oranın öğrencisi olmadığım için kimliğimle de almıyorlar. Mecburen evime yakın bu tarz halk kütüphanelerine geliyorum ve burada, soğuk havada sıra bekliyorum. Kesinlikle kütüphanelerin fazlalaştırılıyor olması gerekiyor. Ben üniversite öğrencisiyim, ALES’e hazırlanıyorum aynı zamanda. Bir şekilde sistemli çalışıyor olmam gerekiyor ama her gün burada 1 saat-1,5 saat beklemek zorunda kalıyorum. Bu sorunun önemsenmesi gerekir.”

‘İçeri girmek için 1,5 saat bekledim’

Kitaplığın çok kalabalık olduğunu belirten Hasan Berk Coşkun da “Buraya geldiğimizde genellikle sıra bekliyorum. İçeri girmek için 1,5 saat beklediğimi hatırlıyorum. Üniversite öğrencilerinin sınavları olduğu dönem daha kalabalık oluyor ve öğrenciler de burada daha fazla sıra bekliyor” diye konuşuyor.

Kitaplık yetersiz kalıyor

Bir diğer ziyaretçi olan Emine Dede de genel olarak çok sıra olduğunu söylüyor. Sıraya takılmamak ve yer bulmak için çok erken saatlerde gelinmesi gerektiğini ifade ediyor.

Uğur Çiçek ise, farklı bölgelerdeki birçok kişinin bölgelerinde kütüphane bulamadıkları için buraya geldiğini ve bunun da yoğunluğu artırdığını ifade ediyor. Çiçek ayrıca, kitaplığa yakın bir yerde oturmasına rağmen 1,5 saate yakın sıra beklediğini belirterek ve kütüphanenin yetersiz kalmasına sitem ediyor.

Personel de dertli

Kitaplığın güvenliğinden sorumlu personelle yaptığımız görüşmede, kitaplıkta 236 masa olduğunu, araştırma yapmak için gelen öğretim üyeleri için de ayrı bir alanın bulunduğunu ve toplamda 300 kişilik bir alanın olduğunu öğreniyoruz. Kitaplık 24 saat açık olduğu için günde bin kişinin giriş-çıkış yaptığı belirtilirken, geçen hafta kitaplığa 4 bin kişinin giriş-çıkış yaptığını söylüyor. Öte yandan, güvenlik sorumluları da bazı konularda dertli. Teknik ekip yetersizliği nedeniyle görev tanımlarında olmamasına rağmen kitaplığın elektrik işlerini kendileri yaptığını ifade ediyorlar. “Jeneratöre bile mazotu biz dolduruyoruz, hâlbuki görevimiz bu değil” diye yakınıyorlar. Bunun dışında X-Ray cihazı gibi teknik olanakların yetersizliği de büyük sıkıntılarından biri. Öğrencilerin can güvenliğinden sorumlu olduklarını belirten güvenlik personeli, bu konuda taleplerinin yerine getirilmediğini belirtiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.