Avcılar'da Kadınlar; “Haklarımız Var!” Demeye Devam Ediyor

Avcılar'da Kadınlar; “Haklarımız Var!” Demeye Devam Ediyor

Avcılar’da yaşayan kadınların toplumsal ve sosyal hayatta aktif rol alması için "Kadın Dostu Belediyecilik" temelinde yürüttüğü hizmetleri ile adından...

A+A-

Avcılar’da yaşayan kadınların toplumsal ve sosyal hayatta aktif rol alması için "Kadın Dostu Belediyecilik" temelinde yürüttüğü hizmetleri ile adından sıkça söz ettien Avcılar Belediyesi, geçtiğimiz aylarda başlattığı  ‘Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı’ (KİHEP) ile kadınları sahip oldukları haklar konusunda bilinçlendirmeye devam ediyor.

 

 

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneğinin (KİH-YÇ) projesi olan, kadınların özel ve kamusal alanlarda haklarını kullanabilmesi, hak ihlallerini önleyebilmesi ve toplumsal  hukuki değişime yönelik örgütlenmeler kurabilmesini sağlamak gibi hedefleri amaç edinen ‘Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı’ (KİHEP) Avcılar Belediyesinin ev sahipliğinde Gülsevin Buket Değirmenci Kadın ve Aile Dayanışma Merkezi'nde devam ediyor.  

"Bütün kadınları temsil ediyormuş hissi ve sorumluluğuyla çalışıyorum"  anlayışıyla Avcılar’da yaşayan birçok kadının takdirini kazanan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Torpak Benli:

"Ana hedefimiz; cinsiyet ayrımcılığı ve kadının insan hakları ihlalleri konusunda bilinçlenmelerini sağlamak, bu ayrımcılığa ve ihlallere karşı mücadelede bağımsız kadın örgütlenmesinin ve kadın hareketinin önemini vurgulamaktır.  Bizim belediyecilik anlayışımızda kadın dostu belediyecilik vardır. O nedenle genellikle sosyal demokrat belediyelerde kadın yöneticiler vardır ve kadın perspektifinden bakılır, bakış açısı yerleşir. Ancak bunu Türkiye genelinde görmemiz çok mümkün olmuyor. Bir yandan belediye başkanlığımı yaparken bir yandan da bütün kadınları temsil ediyormuş hissi ve sorumluluğuyla çalışıyorum. Biz her şeyi daha iyi yapmak ve başarılı olmak zorundayız ki kadınlar bugün yaşadıkları sorunları gelecekte yaşamasınlar” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, gülümseyen insanlar, iç mekan

KİHEP gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde, yasaların kadınların yaşamlarını nasıl şekillendirdiği konusunda bilinçlenmesine, hakları ve yasaları öğrenmenin ardından onlar karşısında eleştirel bir bilinç kazanmasına, hakları yaşama geçirme becerilerini edinmesine ve toplumsal değişimi harekete geçirme gücüne ulaşmasına yönelik bir eğitim programı olarak biliniyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.