Asgari ücretli sayısı 6 Milyon'a yaklaştı

Asgari ücretli sayısı 6 Milyon'a yaklaştı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2018 zam oranını belirlemeden önde asgari ücreti hakkında analiz hazırladı.

A+A-

 

Asgari ücrette 2018 yılı için zam oranı belirlenmeden önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir araştırma yaptı. Verilere göre Türkiye’deki 5.8 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor. Çalışanların yüzde 42.7'si de asgari ücretin iki katına kadar maaş alıyor. 

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücretin, analizini yaptı. Asgari ücretin 2018 yılı artışı bu ay içinde belli olacak.

Bakanlığın tespitlerine göre, Türkiye’de çalışanların yüzde 40.3’ü, bir başka deyişle 5.8 milyon kişi, asgari ücretle çalışıyor. Çalışanların yüzde 42.7’si ise asgari ücretin iki katına kadar maaş alıyor. Buna göre çalışanların yüzde 83’ü (12 milyon kişi), bin 404 ile 2 bin 808 TL arasında değişen ücretlerle çalışıyor. Halen Türkiye’deki çalışan sayısı, stajer ve kursiyerler dışarıda bırakıldığında, 14 milyon 547 bin 574 kişi düzeyinde bulunuyor.

TÜRKİYE'DE ASGARİ ÜCRET 12 ÜLKEDEN YÜKSEK

Bakanlığın, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na da sunduğu asgari ücret raporuna göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki asgari ücret, 2017 yılı Temmuz ayı verilerine göre, 181 Euro’dan başlıyor. En az asgari ücret 181 Euro ile Arnavutluk’ta uygulanırken, Lüksemburg’da bu rakam bin 999 Euro seviyesinde bulunuyor. Türkiye’deki 443 Euro’luk asgari ücret  Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Letonya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya, Hırvatistan gibi 12 ülkedeki asgari ücretten daha yüksek düzeyde bulunuyor. ABD’de 1101 Euro seviyesindeki asgari ücret, Belçika, Hollanda, Fransa, Almanya gibi ülkelerde ise Türkiye’den daha yüksek düzeyde.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ 2018'DE SONLANDIRILACAK

Türkiye’deki asgari ücret artış oranlarında, 2016 en çok artış görülen yıl olarak göze çarpıyor. 2015 yılında net düzeyde ilk yarıda yüzde 6.51, ikinci yarıda 5.42 artan asgari ücret, 2016 yılında ise yüzde 30.03 oranında artırılıyor. 2017 yılındaki artış oranı ise, yüzde 7.9’da kalıyor. 2016 yılındaki yüzde 30’luk artışı sübvanse etmek için getirilen 100 TL’lik asgari ücret desteği de raporda yer alıyor. Bu kapsamda 2016 yılında 9.4 milyar lira aktarım yapıldığı belirtilen rapora göre, 2017 yılı Eylül ayına kadar da 7.5 milyar liralık destek veriliyordu. Asgari ücret desteğinin, 2018 yılında ise sonlandırılması planlanıyor. Bu konuyla ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal daha önce şunları söylemişti:  "2016 yılında asgari ücret artışını yaptıktan sonra bu destek ödemesini geçici olarak bir defalığına getirdik. Daha sonra bunu ikinci kez uzattı. Bu sene bunun geçici bir tedbir olduğunu düşünerek bu konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesine bir ödenek ayrıca koymadık ama hiç ödenek konulmadığı şeklinde bir açıklama yapılmış ama bu açıklama doğru değil, 2017’den kalan ödemeleri yapacağız” 

TÜRKİYE'NİN ÇEKİNCESİ VAR

Rapora göre, Avrupa’da çalışanların temel hakları Avrupa Sosyal Şartı ile güvence altına alınmış durumda. Bu şartla, 23 sosyal hak güvence altına alındı ve 1965 yılında uygulamaya girdi. 1999 yılında da Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı (GGASŞ) yürürlüğe girdi. Türkiye GGASŞ’yi 2007 yılında belli çekincelerle onayladı. Türkiye’nin çekince koyduğu maddeler arasında, “Çalışanların kendilerine ve ailelerine iyi bir yaşam düzeyi sağlayacak ücret hakkına sahip oldukları” ifadesi de yer aldı. Bu fıkraya Türkiye dahil 14 devlet çekince koydu.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.