Almanya Bir Hayali Gerçekleştirdi: Tüm Enerji İhtiyacı Yenilenebilirlerden Karşılandı!

Almanya Bir Hayali Gerçekleştirdi: Tüm Enerji İhtiyacı Yenilenebilirlerden Karşılandı!

Almanya, yeni yılın ilk sabahının erken saatlerinde, bütün enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşıladı. Çoğu insanın uyuması nedeniyle oluşan az talep ve güçlü rüzgarlar sayesinde talebin %85’i rüzgar enerjisi tarafından karşılandı. Geriye kala

A+A-

Almanya yeni yıla yenilenebilir enerji ile girdi. Yeni yılın ilk sabahının erken saatlerinde tüm enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılayan ülke, talebin %85’lik kısmını rüzgar gücünden, %15’lik kısmını ise biokütle ve hidrolik gücünden elde etti. Almanya bu sayede tarihte bütün enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılayan ilk ülke oldu. Uzmanlar, bu durumun Almanya’daki enerji dönüşümü için önemli bir kilometre taşı olduğunu belirtiyorlar.

2017 yılı Alman enerji dönüşümü için önemli bir yıl olarak değerlendiriliyor. Fraunhofer ISE tarafından yapılan bir önanalize göre, yenilenebilir enerji kaynakları, kamunun net elektrik üretiminin yaklaşık %38.5’ini (2016 yılında % 33.8) ve Energy Balances Group’un yeni yayımladığı verilere göre ise brüt elektrik üretiminin % 33.1’ini (2016 yılında % 29) temsil ediyor. Almanya, yıl sonunda Bavyera’daki bir nükleer reaktörü kapatırken, geriye kalan 7 reaktörü de 2022 yılına kadar kapatacak. Bununla birlikte karbondioksit emisyonları üst üste üçüncü yılda da azalmazken bir ilerleme de göstermedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.