Alakır’da halk susuz bırakılıyor

Alakır’da halk susuz bırakılıyor

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Alakır Vadisi’nde, HES’lere karşı verdikleri mücadeleyle tanınan ve toprak evlerinin yanındaki arazi kazılıp, yeraltı...

A+A-

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Alakır Vadisi’nde, HES’lere karşı verdikleri mücadeleyle tanınan ve toprak evlerinin yanındaki arazi kazılıp, yeraltı su kaynağı HES şirketi tarafından kesilen Tuğba Günal ile Birhan Erkutlu, su akmayan çeşmelerinin üzerine ‘Susuzlukta 100’üncü gün’ yazılı pankart asarak, durumu protesto etti.

Beydağları’nın zirvesinden doğup, Kumluca’dan Akdeniz’e dökülen, yaklaşık 70 kilometrelik Alakır Nehri’nin bulunduğu ve 15 yıl önce dağlık köy konumundaki Kuzca Mahallesi’ne yerleşen Tuğba Günal- Birhan Erkutlu, yıllardır HES’lere karşı verdikleri mücadeleyle tanınıyor. Son olarak geçen yılın Aralık ayında, Bakanlar Kurulu kararıyla Alakır’da 2 HES projesinin bulunduğu 724 bin metrekarelik alan ‘Kesin Korunacak Hassas Alan (Birincil)’, 8 milyon 322 bin metrekarelik alan ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı (İkincil) ve 251 bin metrekarelik alan da ‘Sürdürülebilir ve Kontrollü Kullanım Alanı (Üçüncül)’ ilan edildi. Bu karar sonrasında, 3 HES projesi de yapılamaz hale geldi.

Kesilen su nedeniyle mahkemeye de başvuran çift, sularının kesilişinin 100’üncü gününü, yeraltı su kaynağına bağlı çeşmelerine astıkları ‘Susuz 100’üncü gün’ yazılı pankartla protesto etti. Tuğba Günal- Birhan Erkutlu çifti tarafından sosyal medya üzerinden konuyla ilgili yayımlanan açıklamada şöyle denildi: “Hasan Tığlı’nın sahibi olduğu Metamar/Dedegöl Enerji şirketine ait Kürce HES’in şantiye şefi Ali Süzen, hemen arkamızdaki araziyi satın alıp kepçe ile kazarak, tapulu arazimizin içinden çıkan doğal kaynak suyumuzun damarını kesip bizi susuz bırakalı tam 100 gün oldu. ‘İhtiyati tedbir’ talepli davada mahkemenin atadığı bilirkişi keşfi üç hafta önce yapıldı. Adaletin bize suyumuzu geri vermesini bekliyoruz.

Eğer mahkeme bir an evvel suyumuzu kesen HES’çilerden alıp bize suyumuzu geri vermezse, tüm gıdamız, hem baharlık, hem yazlık, kuruyarak yok olacak. Hem susuz bırakıldık, hem de gıdasız bırakılmak üzereyiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.