Akpınar “Eski Mahkumları Sokağa Mı Atalım?”

Akpınar “Eski Mahkumları Sokağa Mı Atalım?”

Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar, KHK ile 1 yıldan fazla ceza alan çalışanların kadroya alınmaması maddesi ile ilgili Bakanlığa itirazda bulundu.

A+A-

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, taşeron düzenlemesi ile ilgili çıkan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) yer alan ‘Kasten işlenen bir suçtan 1 yıldan fazla hüküm giymiş çalışanlarla yolların ayrılması’ maddesine karşı çıkarak Bakanlığa itirazda bulundu. Akpınar, “Özel sektörde iş bulamayan hükümlü kardeşlerimizi devlet eliyle topluma kazandırıyoruz. Son KHK ile bu durum ortadan kalkıyor. Hükümlüleri yeniden sokağa bırakmamak için ilgili madde kararnameden çıkartılmalı” dedi.

BAKANLIĞA İTİRAZ EDİLDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca hazırlanan ve taşeron düzenlemesiyle ilgili çıkarılan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin, kasten işlenen bir suçtan 1 yıldan fazla hüküm giymiş çalışanların belediye şirketlerine geçişini engellemesi, Karşıyaka Belediyesi’ni harekete geçirdi. Belediyenin farklı birimlerinde, çok sayıda eski mahkuma istihdam sağladıklarını belirten Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, yeni sistemde bu kişilerle yolların ayrılacak olmasına tepki göstererek Bakanlığa itiraz dilekçesi gönderdi.

‘EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI’

Hazırlanan dilekçede, “Geçmişte bir suça karışan ancak cezasını bitirdikten sonra devlet eliyle topluma kazandırılmaya çalışılan onlarca eski hükümlü, belediyemiz bünyesinde ‘taşeron’ statüsünde görev yapmaktadır. 696 Sayılı KHK, yeni süreçte bu arkadaşlarımız ile sözleşme imzalanmasının önüne geçmektedir. Bu durum, tüm taşeron işçiler açısından değerlendirildiğinde, Anayasa ile teminat altına alınan ‘eşitlik’ ilkesine aykırıdır. Yaşanacak mağduriyetlerin önlenmesini teminen Bakanlığımıza başvurma zorunluluğu doğmuştur. Konunun ivedilikle incelenmesi ve ilgili maddenin yeniden değerlendirilmesi önem arz etmektedir” denildi.

Belediye antiyesinde taşeron işçilerle bir araya gelen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Bu çalışanları kapının önüne koymak, ekmeklerini kesmek, onlara yeniden ‘Git, suç işle’ demekle eş değer” diyerek yanlıştan dönüleceğini düşündüğünü söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.