Adalet ve Cesaret Kurultayı'nda 3 Anahtar Liste Beklentisi

Adalet ve Cesaret Kurultayı'nda 3 Anahtar Liste Beklentisi

8 yıldır CHP Genel Başkanlığını yürüten Kemal Kılıçdaroğlu 5. Kurultayını yapıyor. Bir sürpriz yaşanmazsa Kılıçdaroğlu’nun yeniden seçilmesi beklenen Kurultay'da en büyük yarışın Parti Meclisi seçimlerinde yaşanması bekleniyor.

A+A-

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın 2. gününde ise Parti Meclisi, Yüksek Disiplin Kurulu üyeliklerinin seçimi yapılacak. Parti Meclisi üyeliği için yapılan başvurunun CHP tarihinin en yüksek başvurusu olması, 800’ü bulması bekleniyor. Çarşaf listeyle yapılması beklenen bu seçimde CHP lideri Kılıçdaroğlu anahtar bir liste çıkaracak. Ancak liste bununla sınırlı olmayacak. Muharrem İnce ile partililere yeni sol bir siyaset çağrısı yapan Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner’in de anahtar listeler çıkarması bekleniyor.

Çarşaf listeyle yapılacak Parti Meclisi üyeliği için rekor sayıda başvuru yapılması hem oy kullanma süresi hem de sayım süresinin uzamasına neden olacak. Pazar günü yapılacak bu seçimin sonuçlarının bir sonraki güne kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kurultay genel başkan ve parti organlarının seçim kurultayı ama gündeme tüzük değişiklikleri de gelecek. Genel Başkan Adayı Muharrem İnce’nin, Cumhurbaşkanı adayının parti üyelerince belirlenmesini içeren bir tüzük değişikliği teklifi getirmesi bekleniyor. CHP Milletvekilleri Selin Sayek Böke ile İlhan Cihaner de parti organlarına ilişkin seçimlerde delegelerin salt çoğunluğunun oyuyla gündeme gelen “blok liste” usulünün tamamen tüzükten çıkarılması ve temsilde adalet için Parti Meclisi üye sayısının artırılmasını içeren 2 tüzük değişikliği teklifini imzaya açtı. Tüzük değişiklikleri delegelerin oyuyla gündeme alınıp, kabul edilebiliyor. Yakın zamanda bir Tüzük Kurultayı planlayan Genel Merkez ise bu tekliflere sıcak bakmıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.